V UNLP začínajú očkovať treťou dávkou vakcíny

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je hospitalizovaných 85 pacientov s ochorením COVID-19. Priemerný vek hospitalizovaných mužov je 58 rokov, priemerný vek hospitalizovaných žien je 62 rokov. Sedem pacientov je v kritickom stave napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, 18 pacientov vo vážnom stave potrebuje vysokoprietokový kyslík. 88% súčasných pacientov nie je očkovaných, 12% bolo očkovaných oboma dávkami dvojzložkovej vakcíny.
„Momentálne máme pre covidových pacientov vyčlenených 122 lôžok na oddeleniach a klinikách na Rastislavovej ulici. 68% z nich je obsadených,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA. Za dva mesiace tretej vlny v UNLP zaznamenali už 53 obetí koronavírusu. „Delte podliehajú najmä starší, nezaočkovaní pacienti, s pridruženými ochoreniami. Ich vekový priemer je 79 rokov,“ dodal J. Slávik.
Očkovanie treťou dávkou
Tento týždeň začnú v UNLP očkovať treťou dávkou vakcíny. Podávať budú vakcínu Comirnaty od dodávateľov PFIZER/BioNTech.
„Očkovanie treťou dávkou sa začína u imunokompromitovaných pacientov, teda u pacientov s oslabenou imunitou. Takisto postupne očkujeme treťou dávkou zdravotníkov UNLP z kľúčových oddelení, ktoré sa starajú o covidových pacientov, prípadne zdravotníkov, kde je pri vyšetrení a liečbe pacienta zvýšené riziko prenosu ochorenia COVID-19,“ doplnil generálny riaditeľ.
Plánované operácie nateraz nezastavujú
UNLP zatiaľ nepristúpila k hromadnému zastaveniu plánovaných operácií. „V závislosti od charakteru výkonu a podľa typu pracoviska dochádza v niektorých prípadoch k odloženiu plánovaného výkonu, vzhľadom k postupnému vyčleňovaniu kapacít niektorých pracovísk pre covidových pacientov. Ide predovšetkým o pracoviská na Rastislavovej ulici. Zatiaľ sme však nemuseli obmedziť neakútnu operatívu ako celok,“ vysvetľuje MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD. –
výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť.
Pokiaľ budú naďalej rásť počty covidových pacientov a stúpnu aj počty kriticky chorých, obmedzeniu operatívy sa UNLP nevyhne. Zatiaľ sa UNLP darí mať pod kontrolou starostlivosť o pacientov na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. „Veľmi nám pomáha spolupráca s okolitými nemocnicami. A tiež aplikácia e-lôžko, ktorú v rámci kraja koordinuje práve naša nemocnica. Je to veľmi
efektívny nástroj nemocničného manažmentu. Vďaka tomu sa neprepĺňajú rýchlo kapacity našej koncovej nemocnice, čo nám umožňuje aj v týchto chvíľach zabezpečovať nielen zdravotnú starostlivosť,“ dodal Ľ. Beňa.
Zdroj: (UNLP, ZL)
Odporúčané články

Známy hudobník a televízna osobnosť Marián Čekovský ukončil štúdium na Technickej univerzite v Košiciach, kde úspešne absolvoval štátne skúšky a získal titul inžiniera. Počas záverečnej etapy štúdia na Strojníckej fakulte sa venoval problematike obnoviteľných zdrojov energie, pričom témou jeho diplomovej práce bol návrh mobilného hybridného fotovoltického systému.

Slovensko spoznalo nového držiteľa titulu Mister Slovenskej republiky. Víťazom 30. ročníka prestížnej súťaže sa stal 34-ročný herec Karol Tóth, rodák z Košíc.

Novozvolený pápež Lev XIV., vlastným menom Robert Francis Prevost Martinez, má hlboký vzťah k Slovensku. Ako bývalý generálny predstavený Rádu svätého Augustína sa významne zaslúžil o rozvoj augustiniánskej prítomnosti v Košiciach a podporil výstavbu kláštora a Kostola svätej Rity v mestskej časti Košická Nová Ves.