Vláda dnes bude rokovať o podmienkach komunálnych a krajských volieb
Ministri budú vo štvrtok 16. septembra rokovať aj o podmienkach volieb do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov. Vyplýva to zo zverejneného programu vlády SR. Diskutovať budú aj o vlastníctve verejných vodovodov a kanalizácií aj o opatreniach proti nelegálnemu obchodu so živými či mŕtvymi exotickými zvieratami.
Ministerstvo vnútra SR, ktoré na vládu predložilo novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, poukázalo na to, že v roku 2022 sa prvýkrát uskutočnia voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov v rovnaký deň a v rovnakom čase. Dodalo, že v súvislosti s tým je nevyhnutné pripraviť podmienky pre prácu členov okrskových volebných komisií a odborných sumarizačných útvarov. Na nich totiž budú kladené vo volebný deň najvyššie nároky. Okrem úprav zameraných na komisie, návrh rezortu vnútra upravuje aj pravidlá vedenia volebnej kampane.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) na dnešné rokovanie predložilo návrh zákona, ktorým mení zákony o verejných vodovodoch a kanalizáciách, o vodách a o reguláciách v sieťových odvetviach. Podľa neho by sa vlastníkmi verejných vodovodov a kanalizácií mohli stať iba mestá a obce, prípadne ich združenia, a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí.
MŽP SR konštatovalo, že Slovensko sa v posledných rokoch zaradilo medzi krajiny, v ktorých prekvitá nelegálny obchod so živými a najmä mŕtvymi exotickými druhmi zvierat. Nelegálnemu obchodovaniu v tejto oblasti by mala zabrániť prísnejšia kontrola. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Pracovníkom štátneho dozoru dáva novela pri vykonávaní dozoru oprávnenie vstupovať na pozemky, do stavieb, objektov, prevádzkových priestorov a iných zariadení, kde sa nakladá s exemplármi vybraných druhov.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Americký prezident Donald Trump povedal, že jediným obmedzením jeho právomoci nariadiť vojenskú akciu kdekoľvek na svete je jeho „vlastná morálka“.
Prezident SR Peter Pellegrini sa v roku 2025 zaoberal viac ako stovkou zákonov, ktoré schválili poslanci Národnej rady SR počas parlamentných schôdzí. Ako informovala kancelária hlavy štátu, v rámci parlamentom schválených legislatívnych návrhov podpísal 107 zákonov, vrátane zákonu o štátnom rozpočte na rok 2026.
Nedovoľme politike prerastať do našich životov v takom rozmere, ako sa to deje v súčasnosti. V novoročnom príhovore takto vyzval prezident Peter Pellegrini. Pripomenul pritom, že politika sa na Slovensku stala takým rozdeľujúcim prvkom, že už priamo zasiahla do rodín, priateľských vzťahov či atmosféry na pracovisku.