Voda v košickom jazere nie je vhodná pre citlivú časť populácie
V prírodnom kúpalisku plážové kúpalisko Jazero sa neodporúča kúpať deťom, alergikom a osobám s oslabeným imunitným systémom, a to aj napriek tomu, že ani v jednej analyzovanej vzorke nebolo zistené prekročenie medznej hodnoty cyanobaktérií.
Oznam zverejnilo mesto Košice v piatok 17. augusta na svojej webovej stránke s tým, že u dospelých zdravých osôb sa aktuálna kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú.
[ad][/ad]Testy závadnosť vody nezistili
Ako magistrát uvádza, v utorok (14. 8.) odobral Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach tri vzorky. V nich bol analyzovaný aj biologický ukazovateľ cyanobaktérie. Laboratórnymi analýzami boli stanovené hodnoty cyanobaktérií v daných vzorkách v rozmedzí od 36-tisíc buniek/ml do 40 500 buniek/ml.
„Ani v jednej analyzovanej vzorke nebolo zistené prekročenie medznej hodnoty cyanobaktérií stanovenej vo vyhláške ministerstva zdravotníctva o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom a na umelom kúpalisku (100-tisíc buniek/ml),“ uvádza magistrát. Pripomína, že citlivej časti populácie sa neodporúča kúpať sa vo vode, ktorej laboratórna hodnota cyanobaktérií je v rozmedzí 20-tisíc až 100-tisíc buniek/ml.
Podľa hovorkyne mesta Košice Lindy Šnajdárovej k situácii, keď voda nebola vhodná na kúpanie len pre určitú skupinu ľudí, už v minulosti došlo.
Do roku 2014 bola situácia ohľadom vody v jazere veľmi zlá. Hygienici v ňom napokon pre premnožené sinice kúpanie zakázali. V marci 2015 urobili odborníci analýzy, ktoré odhalili desiatky miliónov buniek cyanobaktérií. Unikátna metóda eliminácie siníc priniesla badateľné výsledky už po prvej aplikácii v roku 2015. V aktuálnej sezóne bolo plážové kúpalisko Jazero doposiaľ vhodné na kúpanie bez obmedzení.
(TASR, PS)
[article slug=”do-kosickoho-jazera-v-pondelok-aplikuju-pripravok-proti-siniciam”][/article] [ad2][/ad2]Odporúčané články
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., Košice odlieči vďaka navýšeniu finančného objemu v mesiacoch november a december viac poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Znížia sa tak ich počty na čakacej listine na plánovaný výkon. Kapacitné aj personálne možnosti ústavu to umožňujú, preto ide o významný krok v prospech poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne.
Ustanovuje základný úväzok novej kategórie pedagogických zamestnancov – kandidátov. Cieľom schváleného návrhu je aj vymedziť, že základný úväzok riaditeľa „manažéra“ sa neustanovuje.
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.