Voľby starostu na Severe sa možno zopakujú

Marián Gaj.
Sťažnosť, ktorou bývalý prednosta úradu MČ Sever a kandidát na starostu Jaroslav Polaček namietol neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu v tejto košickej mestskej časti, Ústavný súd v decembri prijal na konanie.
Znamená to, že sa bude zaoberať jeho argumentami a do konca februára rozhodne aj o tom, či znovuzvolený starosta Marián Gaj ostane v kresle, alebo sa voľby budú musieť zopakovať.
VOJNA POKRAČUJE
Vojna medzi M. Gajom a J. Polačekom o post starostu Severu tak pokračuje.
Podľa sťažnosti mestská časť už počas prípravy volieb nesplnila zákonnú povinnosť, keď obvyklým spôsobom nezverejnila počet obyvateľov.
Zákon mal porušiť aj starosta M. Gaj zneužitím databázy osobných údajov obyvateľov. Dva dni pred začatím oficiálnej kampane totiž rozoslal seniorom v niekoľkotisícovom náklade listy s darom v podobe pesničiek, ktoré na CD nahrala jeho manželka Anna Gaja.

Jaroslav Poláček.
PORUŠENIE MORATÓRIA
Predvolebné moratórium mal starosta porušiť tým, že 15 hodín pred otvorením volebných miestností pozval všetkých seniorov na netradičné podujatie Čaj o štvrtej. Opäť za spoluúčasti spievajúcej manželky na ňom hostil a oceňoval niekoľko desiatok dôchodcov.
Za neprípustné ovplyvňovanie voličov pred volebnou miestnosťou označil Polaček konanie zapisovateľa volebného okrsku č. 16. Ten, ako blízky starostov priateľ, sa mal už skôr pochváliť svojou schopnosťou “poradiť” nerozhodnutým voličom.
Za vedomé dehonestovanie svojej volebnej kampane Polaček považuje to, že v čase volebného moratória nechal starosta oblepiť jeho informačný stánok upozorneniami o nelegálnom využívaní plochy. Podľa sťažovateľa aj tento fakt mohol znechutiť jeho potenciálnych voličov a prispieť k jeho volebnému neúspechu.
VYROVNANÝ SÚBOJ
Podľa zákona musí Ústavný súd rozhodnúť do 90 dní od podania sťažnosti. Volebnú sťažnosť podal J. Polaček 26. novembra. To, či súd uzná jeho dôvody a vyhlási voľby starostu za neplatné, alebo ich zamietne, by sa mali obaja rivali aj verejnosť dozvedieť do 25. februára.
Ich šance by boli aj v prípadných opakovaných voľbách s najväčšou pravdepodobnosťou vyrovnané.
V novembri bol rozdiel medzi obomi len 135 hlasov.
Z celkového počtu 5722 odovzdaných platných hlasov získal Polaček 1365 a Gaj 1500.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Prvý decembrový deň úderom sedemnástej hodiny štartuje rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici program 31. ročníka Košických rozprávkových Vianoc.
Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal v uplynulých dňoch zmluvy s dvoma zhotoviteľmi, ktorí uspeli vo verejnom obstarávaní v rámci revitalizácie verejného priestranstva na uliciach Bašťovanského a Clementisova na sídlisku Dargovských hrdinov.
V Košiciach sa v ako prvom slovenskom meste uskutočnil prieskum duševného zdravia v základných školách (ZŠ). Ako mesto informovalo, jeho výsledky sú priaznivé, väčšina žiakov sa v škole cíti príjemne, bezpečne a má pozitívne vzťahy so spolužiakmi aj učiteľmi.