Z Ex Brokers preliali majetok za pár týždňov
Trestné stíhanie bývalého majiteľa spoločnosti Ex Brokers Jána Bišta (59) nie je jediným neskončeným konaním, ktoré súvisí s týmto košickým nebankovým subjektom. Nedoriešený roky zostáva aj expresný prevod jeho majetku.
Niekdajšieho predsedu predstavenstva Ex Brokers polícia obvinila z podvodu v roku 2007. Podľa vyšetrovateľa Bišto v rokoch 1997 až 2002 oklamal 4820 klientov, keď od nich vyberal finančné vklady, hoci vedel, že im sľubované vysoké výnosy nedokáže zabezpečiť. Podľa obvinenia im tak spôsobil škodu 218 miliónov korún (takmer 7 miliónov eur).
Polícia prípad stále neodovzdala prokuratúre na podanie obžaloby, lebo Bišto sa od roku 2008 neprišiel oboznámiť s výsledkami vyšetrovania preštudovaním spisu. Práva na tento záverečný úkon sa nechce vzdať a opakovane predkladá lekárske potvrdenia, že ho nie je schopný absolvovať.
Rok pred jeho obvinením polícia v súvislosti s nebankovou spoločnosťou začala vyšetrovať aj iný podvod. Tvrdila, že k nemu došlo pri prevode vlastníctva viac ako tridsiatich pozemkov a stavieb z Ex Brokers v hodnote asi 150 miliónov korún (5 miliónov eur) na rožňavskú firmu Fer-eko.
Zmluvy o pôžičke
Obvinila nového šéfa predstavenstva nebankovky Tibora F., konateľa Fereko Zsolta Sz. a Csabu F. Podľa záverov vyšetrovania Ex Brokers uzavrel s Fereko vo februári 2004 dva dodatky k zmluve o pôžičke, na základe ktorých mu vznikol záväzok 50 miliónov korún. Obidve pôžičky mali veľmi krátku dobu splatnosti, len trinásť a osem dní. Deň po termíne, keď mal Ex Brokers peniaze vrátiť, nový šéf predstavenstva oznámil veriteľovi, že to firma nie je schopná splniť a „berie na vedomie všetky právne následky“, ktoré z toho vyplývajú. Ešte v ten deň katastrálny úrad prepísal administratívne budovy, sklady a ďalšie nehnuteľnosti v mestskej časti Juh na Fer-eko. Urobil tak na základe zmluvy o zabezpečení pôžičiek o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti.
Polícia: Fikcia
Polícia dospela k záveru, že pôžičky boli len fiktívne. Súhlasila s tým aj Okresná prokuratúra Košice II a v roku 2007 podala na troch mužov obžalobu. Okresný súd Košice II po šesťročnom procese všetkých oslobodil s tým, že skutok nie je trestným činom. Dnes je prípad stále na súde, lebo rozsudok po odvolaní prokuratúry zrušil Krajský súd v Košiciach.
„Rozhodnutie okresného súdu je predčasné, nepresvedčivé, nepreskúmateľné, pretože sa nevysporiadalo s dôkazmi vykonanými vo veci jednotlivo a hlavne v ich súvislostiach,“ skonštatoval odvolací súd.
Mimo konkurzu
Nový proces po vrátení veci ešte nezačal. „Hlavné pojednávanie sťažuje skutočnosť, že Csaba F. je vo výkone trestu v Maďarsku,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Na prevedené nehnuteľnosti už správkyňa, ktorá v roku 2005 začala konkurz Ex Brokers, nemala dosah. Pozemky a stavby pôvodne zahrnula do konkurznej podstaty, ktorej speňažením chcela uspokojiť klientov. Súdy ale jej žaloby o neplatnosť prevodu zamietli.
Bišto dnes hovorí, že s pôžičkami a ich zabezpečením nehnuteľnosťami nemal nič spoločné. Naopak, tvrdí, že on tieto skutočnosti oznámil prokuratúre. „Tri mesiace bolo moje trestné oznámenie založené a nič sa nedialo. Tento čas stačil na to, aby urobili prevody. Pripravili ma o všetko,“ povedal.
Foto: rok
Odporúčané články
O zmene nebezpečnej križovatky pri amfiteátri na Festivalovom námestí sa hovorí už dlhé roky. Obyvatelia Košíc si môžu všimnúť obrovské žeriavy na stavbe polyfunkčného objektu, zmenu dopravy je badať na časti Starej spišskej cesty. Práce na zmene križovatky mali podľa magistrátu začať v septembri tohto roka. Prevažnú časť má budovať developer. Mesto sa finančne bude podieľať na prestavbe križovatky spolu s investorom CTR.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na zmeny v MHD počas vianočných aj novoročných sviatkov. Ako DPMK pripomenul na sociálnej sieti, obdobie školských prázdnin potrvá od 22. decembra 2025 do 7. januára 2026.
Prenájom priestorov wellness v košickom Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE), ktorý už nejaký čas vzbudzuje otázky o férovosti a transparentnosti v Košiciach, si všimla aj bratislavská redakcia jedného z popredných slovenských denníkov. Nielenže išlo o investíciu vo výške 20 miliónov eur, ale pozoruhodné je aj to, že prevádzku rozsiahleho wellness centra, ktoré súťažila mestská firma, vyhral mestský poslanec Miroslav Špak. Hoci mesto a jeho správcovská firma Tepelné hospodárstvo (TEHO) tvrdia, že súťaž bola transparentná, Transparency international upozornila na možné etické výhrady spojené s podnikaním voleného zástupcu mesta v mestskom projekte.