Zákaz klietkového chovu môžu podporiť aj Košičania
Organizácia Humánny pokrok v rámci infostánkového turné ku kampani Zákaz klietok prišla do Košíc. V infostánku pred Jakabovým palácom 23. až 24. augusta ľuďom táto organizácia ukáže, ako vyzerá život sliepok v klietkovom chove s klietkou v reálnej veľkosti.
“Počas nášho turné sa budú môcť ľudia na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá život miliónov sliepok na Slovensku, ktoré ho celý strávia v malej špinavej klietke. Uvidia, čo to znamená mať životný priestor veľkosti hárku papiera či chodiť 24 hodín denne po drôtenej podlahe,” vysvetľuje koordinátorka kampane Lucia Tupá z Humánneho pokroku.

Ochranári a ochranárky poukazujú na to, že v klietkovom chove nemajú sliepky naplnené svoje prirodzené potreby, takže sa v klietkach napádajú a po čase sa doslova zbláznia. Cieľom kampane je preto zákaz takéhoto druhu chovu na Slovensku. Na podporu zákazu organizácia Humánny pokrok spustila na stránke www.zakazklietok.sk petíciu, ktorú už podpísalo vyše 35 tisíc ľudí.
Klietkový chov sliepok bol pritom už zakázaný v susednom Česku aj Rakúsku. “Od krutých klietok pre sliepky sa odvracia celá Európa a v EÚ už väčšina sliepok žije dávno mimo klietok. Preto je nevyhnutné, aby Slovensko prestalo za zvyškom Európy zaostávať a urobilo jasné kroky smerom ku koncu klietkového chovu. A tým prvým z nich je stanovenie jasného termínu, po ktorom už v tejto krajine nebude legálne držať sliepky v malých špinavých klietkach. Je čas, aby vláda začala konať a klietky nadobro zakázala,” doplnil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.
Sliepky v klietkach totiž nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkovom chove na jednu sliepku pripadá životný priestor veľký ako hárok papiera A4, pričom len na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobný priestor. Sliepky navyše strávia celý svoj život na holých drôtených mrežiach a nemôžu hrabať ani naplniť svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Sliepky z nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie napádajú jedna druhú a dochádza aj ku kanibalizmu.
Humánny pokrok organizuje infoturné vo viacerých slovenských krajských mestách. Infostánok si už prezreli návštevníci v Trnave, Nitre a Žiline, po Košiciach sa infostánok presunie ešte do Bratislavy.
Zdroj: Humánny pokrok, jl
Odporúčané články
Až 20 stredných odborných škôl z celého Slovenska a viac ako 40 súťažiacich sa zapojilo do Majstrovstiev Slovenska Body Art 2025, ktoré sa konalo 7. – 8. novembra 2025 v priestoroch Clarion Congress Hotela v Bratislave. Súťaž patrí medzi najvýraznejšie podujatia pre žiakov stredných odborných škôl v oblasti vizáže, hairstylingu a bodypaintingu.
V Košiciach začalo fungovať jedinečné Centrum integrovaných zdravotno-sociálnych služieb, ktoré ponúka koordinovanú podporu na jednom mieste.
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.


