Zásielok zo zahraničia pribúda
Obľuba on-line nákupov v lacných čínskych a amerických e-shopoch rastie. Uplynulý rok prešlo košickou colnicou viac ako milión zásielok z tretích krajín. Nie všetky sa však dostali k ľuďom. Pre porušovanie duševného vlastníctva colníci zhabali oblečenie, pilníky na nohy aj liek na podporu erekcie.
Oproti roku 2015, keď zaevidovali košickí colníci približne 935-tisíc zásielok, ich počet v uplynulom roku dosiahol takmer milión 50-tisíc. Nárast približne 12 percent sa udial aj napriek novému colnému kódexu, ktorý platí od 1. mája 2016 a zmenila sa ním klasifikácia tovaru zo zahraničných e-shopov, sťažila sa aj administratíva. Týka sa to však len zásielok v hodnote nad 150 eur.
„Trendom v objednávaní je naďalej textil, obuv, elektronika, ako napríklad GPS navigácie a diagnostiky do áut, samozrejmosťou sa už stali aj mobilné telefóny či kamery. V lete boli hitom elektrické pilníky na nohy, z ktorých sa, žiaľ, netešil nikto, lebo boli napodobeninou elektrických pilníkov známej značky,“ uviedla Ľudmila Šusterová, hovorkyňa Colného úradu Košice. Okrem pilníkov zadržali aj napodobeniny značiek Nike, Adidas, Converse, Michael Kors, či plastové logá na autá značiek Volkswagen a Škoda. „Lieky tiež neboli raritou v objednávaní, azda najpopulárnejšie boli lieky na podporu erekcie s obsahom účinnej látky Sildenafil, ktoré colníci zaznamenali v počte 202 balení,“ povedala Šusterová.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Majo Porvažník a kandidát na primátora Košíc Martin Mudrák dnes spoločne oznámili spustenie crowdfundingovej kampane na Donio na podporu ich spoločného projektu „Žeby dobre bolo“. Ide o prvú komplexnú a profesionálnu víziu, ktorej cieľom je zmeniť Východné Slovensko a Košice z prežívajúceho regiónu na miesto európskeho významu.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Premiér Robert Fico sa vo štvrtok 4. decembra v parlamente vyjadril k odškodneniu pozostalých po tragickom požiari v Mašličkove. Vyhlásil, že na pomoc nevidí dôvod, pričom úmrtie dvoch detí porovnal so zraneniami cestujúcich po vlakových nešťastiach v dôsledku zlyhania ľudského faktora. Salezián Peter Veselský, ktorý roky pracuje s Rómami na Luníku IX, to vníma ako zbytočnú paušalizáciu a poukazuje na nutnosť posudzovania jednotlivých prípadov osobitne.