Zima bola v Košickom kraji pre údržbu ciest miernejšia, stála 4,4 milióna eur
Náklady na zimnú údržbu ciest v Košickom samosprávnom kraji (KSK) v uplynulej sezóne predstavovali zhruba 4,4 milióna eur. Cestári celkovo spotrebovali 11-tisíc ton chemického posypového materiálu, rok pred tým to bolo o zhruba 2 400 ton viac.
Informoval po tom v stredu Úrad KSK.
Najviac posypov zrealizovali cestári v decembri, za účelom pluhovania vyrážali na cesty najčastejšie v januári. „Tohtoročná zimná údržba bola v porovnaní s minuloročnou miernejšia najmä z hľadiska výkonov, ktoré boli na úrovni 74 percent,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
Počas zimy sa prepluhovalo takmer 25-tisic kilometrov.
„Aj napriek tomu, že zima bola mierna, cestári vyrážali do terénu 111 dní. Vďaka ich skvelej práci sme počas celej zimy nezaznamenali na cestách II. a III. triedy žiadne väčšie obmedzenia zjazdnosti,“ zhodnotil Trnka.
[ad][/ad]Zima stojí kraj milióny eur
Zimná sezóna 2019/2020 sa v kraji začala 1. novembra a skončila 31. marca. Posypovým materiálom bolo zabezpečených 89-tisíc kilometrov ciest, najčastejšie sa využívala posypová soľ. Najnáročnejšie na zimnú údržbu boli tradične horské oblasti a priechody ako Soroška, Dobšinský kopec, Štós, Grajnár, Poráč, Úhorná či Dargov. Prvé intenzívnejšie sneženie bolo 1. decembra.
V priemere stojí zimná údržba ciest v Košickom kraji podľa Trnku 4,5 milióna eur. Vlani pritom vyrážali cestári do terénu častejšie a Správa ciest (SC) KSK minula 5,5 milióna eur.
SC KSK zabezpečuje zimnú údržbu ciest v celkovej dĺžke viac ako 2 200 kilometrov (km), z toho je 554 km ciest II. triedy, 1 360 km III. triedy a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest (SSC) a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) sa stará aj o 284 km rýchlostných ciest a ciest I. triedy.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Po rokoch sa na košickom sídlisku Luník IX opäť začne výstavba nového bytového domu. Za takmer šesť miliónov eur má vzniknúť 48 nájomných bytov, ktoré majú prispieť k zlepšeniu životných podmienok obyvateľov sídliska aj ľudí z nelegálnej osady Mašličkovo.
Kybernetický útok na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky patrí podľa Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI) k najvážnejším varovaniam pre štát za posledné roky. Incident spôsobil nasadenie štátnych kybernetických špecialistov z jednotiek CSIRT v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a z Národného bezpečnostného úradu (SK-CERT).
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.