Živé IT projekty ponúkli množstvo zaujímavých nápadov
Tretí ročník podujatia Živé IT projekty ponúkol v stredu (24.1.) množstvo zaujímavých nápadov. Okrem viacerých firiem z klastra Košice IT Valley sa do neho zapojili i Technická univerzita (TUKE) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.
„Živé IT projekty vznikli na katedre počítačov a informatiky, ako pokus o duálne vzdelávanie študentov štvrtého ročníka v čo najširšom rozsahu. Je to najväčšia akcia na Slovensku realizujúca prepojenie viacerých univerzít a praxe s aktívnou účasťou študentov počas celého semestra,” uviedol vedúci katedry počítačov a informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE v Košiciach Jaroslav Porubän.
[ad][/ad]„Máme jasný dôkaz toho, že vzájomná spolupráca viacerých subjektov a prepojenie univerzity a praxe dokáže priniesť naozaj úspešne výsledky,” zhodnotil Živé IT projekty predseda Správnej rady Košice IT Valley Juraj Girman. Výkonný riaditeľ združenia IT Valley Pavol Miroššay považuje túto aktivitu za jednu z kľúčových, na ktorých sa združenie podieľa. „Študenti, ktorí sa zúčastňujú na takýchto projektoch, prichádzajú do praxe oveľa lepšie pripravení, nakoľko majú možnosť zažiť reálne situácie pri vývoji produktu,” povedal.
Na vypracovanie projektu, ktorý zadala niektorá z IT spoločností, mali študenti štyri mesiace. Pri tom mali možnosť poradiť sa s mentormi a nakoniec odprezentovať svoje riešenie v dva a pol minútovej prezentácii. Porota následne vybrala päť najlepších projektov, ktoré boli ocenené vecnými cenami. Prvé miesto získal projekt, na ktorom pracovala pätica študentov Marián Harbist, Lukáš Prokein, Patrik Seman, Dominik Sečka a Adriána Štofová. „Naša mobilná aplikácia rieši situáciu finančného krytia v prípade, ak sa oneskorí váš let,” povedal Lukáš Prokein. „V prípade meškania letu bude používateľovi zaslaná finančná kompenzácia. Aplikácia je bezpečná a všetky transakcie sú zabezpečené kryptovaním,” doplnil ho Dominik Sečka.
Projekty zadávalo 13 firiem. Celkovo bolo vytvorených 37 tímov. Tie vyvíjali funkčné prototypy projektov, ako napr. virtuálna realita pre zobrazovanie medicínskych údajov, sledovanie emócií počítačom, rozpoznávanie rýb či automatická kontrola obsadenosti parkoviska. Odbornú pomoc študentom poskytlo 30 mentorov z pôdy univerzít, ale aj zapojených IT spoločností. Akcie sa zúčastnilo 176 študentov. V rámci celého projektu študenti odpracovali 9226 hodín práce a napísali takmer 250.000 riadkov zdrojového kódu.
(TASR)
Odporúčané články
Návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o adresnej energopomoci, vláda v stredu 3. decembra schválila. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré tento návrh pripravilo, uvádza, že cieľom návrhu nariadenia je nielen ustanoviť sumy adresnej energopomoci, ale upraviť všetky potrebné aspekty pre jej úspešné poskytovanie.
Policajti v Košickom kraji sa v uplynulých dňoch zamerali na cielenú dopravnú kontrolu, ktorá prebiehala v štyroch okresoch kraja. Osobitná akcia sa uskutočnila v stredu 11. decembra od 11.00 do 15.00 h a do jej priebehu bolo nasadených 82 príslušníkov Policajného zboru. Cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky v období pred Vianocami, keď na cestách narastá nervozita aj hustota dopravy.
Zoologická záhrada v Košiciach po šiestich dňoch opäť privítala návštevníkov. Uzavretá bola pre rozsiahle škody, ktoré v areáli spôsobila kalamita ťažkého mokrého snehu. Ten priebežne vyvracal stromy v rôznych častiach zoo a znemožnil bezpečný pohyb verejnosti.