Zničili svietnik pred synagógou
Aktualizované: Svietnik pred synagógou na Puškinovej ulici niekto zničil. Prípadom sa už zaoberá aj polícia.
Najväčší verejný deväťramenný svietnik na Slovensku vydržal na svojom mieste iba dva týždne. Prvú zo sviec zapálil rabín Zev Stiefel v polovici decembra. Včera už ležala chanukija prevrátená pred synagógou. Sviece boli rozbité na chodníku.
Neznámy páchateľ predmet, ktorý je symbolom judaizmu, poškodil v noci zo stredy na štvrtok. „Začalo trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci,“ povedala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Jana Teššerová, ktorá sprevádza návštevníkov po synagóge a oboznamuje ich so židovstvom a Židovskou náboženskou obcou v Košiciach, je z udalosti zarazená. „V Košiciach sme ešte nemali takú krásnu chanukiju, ľudia si ju chodili fotografovať. Je mi to ľúto bez ohľadu na to, kto to urobil,“ povedala.

Morálna škoda
Škodu vyčíslil predseda Židovskej náboženskej obce Košice Richard Duda do dvetisíc eur. Vraví, že materiálna škoda je nepodstatná, o to väčšia je morálna.
„Chcem veriť, že išlo o obyčajné vandalstvo a nie o akt antisemitizmu,“ hovorí. Podľa neho je to aj zlá správa o Slovensku do sveta, lebo na šesť metrov vysoký svietnik prispeli aj ľudia zo zahraničia.
Pokračuje, že svietnik zostane v poškodenom stave aj dnes ako memento, aby si ľudia urobili názor. „Spamätáme sa z toho, opravíme ho a na najbližší sviatok chanuky sa opäť rozsvieti,“ dodal Duda.(HKL)
[ad][/ad]Odporúčané články
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ Košice) vyzýva fyzické osoby – podnikateľov, právnické osoby a fyzické osoby – občanov na vykonanie celoplošnej preventívnej deratizácie.
Mesto Košice má veľkú príležitosť získať prestížne ocenenie Stavba roka 2025. Na cenu verejnosti v tejto súťaži sú nominované dve moderné košické športoviská. Najmodernejší plavecký komplex na Slovensku – Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice vznikol za takmer 20 miliónov eur z bývalej Mestskej krytej plavárne.
Modernizácia električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom sa už zdarne prehupla do svojej druhej polovice. Momentálne všetko nasvedčuje tomu, že dodržaný bude aj zmluvný termín ukončenia stavebných prác, ktorý je naplánovaný na prelom júla a augusta.