Zomrel vynálezca ikonických figúrok Lego
Vo veku 78 rokov zomrel Jens Nygaard Knudsen, ktorý v 70. rokoch 20. storočia navrhol ikonickú minifigúrku stavebnice Lego s pohyblivými končatinami a vymeniteľnými trupmi.
Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na bývalého kolegu, tiež dizajnéra stavebníc Lega Nielsa Milana Pedersena. Nygaard Knudsen zomrel minulú stredu v hospici v meste Hvide Sande, kde bol hospitalizovaný v dôsledku amyotropnej laterálnej sklerózy (ALS).
„Brainhurikány“
Pedersen vo svojom vyhlásení pre AFP vyzdvihol „fantastickú predstavivosť“ svojho kolegu. Vysvetlil, že keby mali vo firme tzv. brainstormingy, v prípade Nygaarda Knudsena by mali podobu „brainhurikánov“, tak veľa nápadov mal.
Podobne o svojom zosnulom manželovi vo vysielaní televíznej stanice TV2 hovorila aj vdova Marianne. Uviedla, že minifigúrka bola vytvorená, aby sa do domčekov stavaných zo stavebníc Lega „dostal život“.
„V tom čase boli domčeky (zo stavebníc Lega) prázdne, preto navrhol túto postavičku,“ vysvetlila.
Jens Nygaard Knudsen pracoval vo firme Lego v rokoch 1968 – 2000, pričom panáčik, ktorého vytvoril v 70. rokoch, sa začal predávať v roku 1978.
Spočiatku neutrálne
Firma Lego rozhodla, že táto figúrka bude mať v tvári „neutrálny“ výraz. Pre farbu pleti bola zvolená sýta žltá farba, aby sa tým predišlo rasovej diskriminácii. Tvár figúrky bola navrhnutá aj rodovo neutrálne, aby deti pri hre neboli nijako obmedzované.
Od roku 2004 sa však v licencovaných stavebniciach začali na panáčikoch používať realistické farby, ich tváre vyjadrujú emócie a sú aj rasovo rozlíšiteľné.
Okrem návrhu panáčika bol Nygaard Knudsen ako dizajnér zodpovedný napríklad aj za stavebnice radov Space či Pirates.
Dánska spoločnosť Lego bola založená v roku 1932 Olem Kirkom Christiansenom, ktorý spočiatku vyrábal drevené hračky.
Koncom 40. rokov 20. storočia začali vyrábať aj hračky z plastu vrátane prvotných verzií Lego kociek. Vo svojej súčasnej podobe sa tieto kocky predávajú od roku 1958.
V roku 2018 zamestnávala spoločnosť Lego viac ako 17-tisíc ľudí.
[ad][/ad]Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na zmeny v MHD počas vianočných aj novoročných sviatkov. Ako DPMK pripomenul na sociálnej sieti, obdobie školských prázdnin potrvá od 22. decembra 2025 do 7. januára 2026.
Pýtali sme sa Košičanov, aká polievka nesmie chýbať na ich sviatočnom štedrovečernom stole. Zisťovali sme, či prevláda tradičná vianočná kapustnica alebo šošovicová polievka, ktorá je zvyčajne spojená so symbolom bohatstva v novom roku.
Deti väčšinou jasne vyjadria, čo si prajú nájsť pod stromčekom, už mesiace vopred. Napriek tomu prinášame tipy na darčeky, ktoré sa dajú kúpiť v Košiciach a mohli by potešiť menšie deti, predškolákov aj školákov.