Zomrela architektka budovy Prioru
V noci z piatka na sobotu zomrela v nedožitých 87 rokoch brnenská architektka a dizajnérka Růžena Žertová. Na československej architektonickej scéne sa presadila ako autorka obchodného domu Prior v Košiciach a Pardubiciach a obchodného domu Labe v Ústí nad Labem.
Projekt budovy obchodného domu Hornád (neskôr Prior, K-MART a TESCO) vypracovala architektka v rokoch 1962 až 1964.
Stretol sa s ňou aj košický turistický sprievodca Milan Kolcun, ktorý ju pred dvoma rokmi navštívil. „Aj napriek pokročilému veku sa o vilu, ktorú sama navrhla a bývala v nej, starala sama. Dom mal čisté jednoduché línie, bolo vidieť, že sme u umelkyne. Robila veľkú architektúru, ale zároveň vynikala vo výrobe krásnych šperkov. Veľmi ľudský človek,“ spomína na návštevu Kolcun.

Růžena Žertová skonala počas víkendu, kedy sa v Košiciach konala Biela noc. Jej súčasťou bola výstava ICONIC RUINS? práve v budove bývalého OD Prior, ktorá mapovala povojnovú socialistickú architektúru krajín V4. Prezentovala aj jej autorku.
[ad][/ad]Čítajte aj:
Odporúčané články
Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo na pretrvávanie nedostatkov v riadení a obnove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice po požiari, ku ktorému došlo predminulý rok. Informovalo o tom LOZ na tlačovej konferencii v utorok.
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.