Na Ukrajine doručili 104 ton palivového dreva zraniteľným rodinám v Sumskej oblasti
Človek v ohrození, n.o. doručil do Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny 104 ton palivového dreva pre 26 domácností, ktoré tvoria prevažne seniori, zdravotne znevýhodnení ľudia a rodiny vedené ženami, ktorých muži sú na fronte. Pomoc v hodnote takmer 15-tisíc eur zabezpečili vďaka darcom zo Slovenska. „Každá z domácností dostala sedem metrov kubických dreva, ktoré im vystačí na nadchádzajúcu zimu,“ uviedla Katarína Barošová z organizácie Človek v ohrození.

clovekvohrozeni.sk
Ukrajina stratila 60 % svojej energetickej kapacity v dôsledku útokov Ruskej federácie na energetickú infraštruktúru, čo spôsobuje vážne problémy obyvateľom, najmä vo vidieckych a ťažko dostupných oblastiach. Sumská oblasť, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od hraníc s Ruskom, patrí medzi najviac postihnuté regióny, kde ľudia žijú v neustálom strachu z ostreľovania a majú obmedzený prístup k základným službám.
„Presťahovali sme sa sem, pretože v rodnej Šostke boje eskalovali a ja som bola tehotná. Bolo by pre nás desivé zostať tam aj s malým dieťaťom. Tak som porodila tu, na úplne novom mieste. Samozrejme, aj tu sú časté poplachy, počujeme výbuchy, ale stále je to pokojnejšie ako doma. Žijem tu s rodičmi, muž je na fronte. Vlečka dreva stojí približne 200 eur, čo je viac, ako zarobí mesačne môj otec. Pomoc, ktorú sme v podobe dreva dostali, je pre nás neoceniteľná,“ povedala Alina, ktorá momentálne žije v Popivskej oblasti. Rastúce životné náklady, strata príjmov a vyčerpanie úspor počas presídlenia spôsobujú, že palivové drevo je často jediným dostupným a udržateľným zdrojom tepla. „Táto pomoc s palivovým drevom je pre mňa veľmi dôležitá, pretože mám štyri deti. Najstarší študuje a jeho škola ma stojí dosť veľa peňazí. Sami sme dokázali nazbierať len veľmi málo dreva. A jeho cena je vysoká. Náš príjem tvorí v súčasnosti len časť platu môjho manžela, ktorý zmizol počas vojenskej služby a dodnes je nezvestný,“ uviedla Olha, ďalšia z prijímateľok pomoci.
V polovici októbra 2025 sa ešte zintenzívnili ruské útoky na energetickú a plynárenskú infraštruktúru, čo výrazne ovplyvnilo dodávky elektrickej energie a prevádzku plynárenských zariadení. Zima sa ešte nekončí a útoky pokračujú, preto je pomoc stále veľmi potrebná. Organizácia Človek v ohrození naďalej hľadá možnosti, ako pomôcť čo najviac ľuďom na Ukrajine prežiť chladné noci v teple. Viac informácií a príbehy zraniteľných rodín sú dostupné na stránke. Kto chce pomôcť, môže sa zapojiť na tejto stránke.
(SITA, mt)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Severná Kórea odpálila sériu balistických rakiet smerom k Japonskému moru

Španielsku enklávu zaplavili rekordné počty migrantov, zakročiť muselo aj vojsko

Rusko má na hraniciach s NATO pripravených 360-tisíc vojakov

Kyjev očakáva, že v budúcom roku dostane 40 až 45 miliárd eur zo zmrazených ruských aktív

USA vraj zvažujú tajný klub „Core 5“ s Ruskom a Čínou, s Európou nepočítajú

Český prezident vymenoval Andreja Babiša za premiéra

Ukrajina nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územia Rusku

Moskva je pripravená rokovať s USA o mieri na Ukrajine, koľko bude potrebné

Aliancia prisľúbila ďalšie americké zbrane pre Ukrajinu a vyzvala Moskvu na seriózne rokovania

Únia sa dohodla na zákaze dovozu ruského zemného plynu do jesene 2027

Rokovania medzi Moskvou a Washingtonom o mieri na Ukrajine nepriniesli výraznejšie výsledky

Zdravotnícka organizácia WHO sa po prvý raz oficiálne venuje neplodnosti
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
