08.02.18

Vysokoškolské internáty v Košiciach sa rozpadávajú

foto: Veronika Janušková

Slovenskí študenti opäť upozorňujú na alarmujúci stav vysokoškolských internátov. Hovoria, že vláda na ich výzvy reaguje len finančnou náplasťou. Potrebu výrazných investícií do vysokoškolských a univerzitných ubytovacích zariadení potvrdzuje ich súčasný, miestami až havarijný stav.

Štát v závere januára uvoľnil na rekonštrukciu vysokoškolských internátov desať miliónov eur, ďalších desať pridá v prípade, ak sa bude slovenskej ekonomike dariť. Vláda tak reaguje na vyjadrenie zástupcov slovenských študentov, ktorí pripomenuli premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) jeho nesplnený predvolebný sľub. V roku 2015 avizoval, že na obnovu a rekonštrukciu slovenských internátov jeho kabinet vyčlení 50 miliónov eur.  Tohto roku dostanú podľa Fica 20 miliónov, na budúci rok ďalších 30. „Je nereálne minúť v tomto roku 50 miliónov eur vzhľadom na ťažkosti a charakter verejného obstarávania,“ uviedol včera premiér.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Kvapka v mori

Najväčším študentským ubytovacím komplexom v Košiciach je súbor bytoviek na Jedlíkovej 5, 9 a 13, ktoré patria Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Marek Dufala, riaditeľ Študentských domov a jedální TUKE, hovorí, že kompletná obnova ich budov je nevyhnutná. Podľa neho študenti vysokých škôl potrebujú zázemie zodpovedajúce 21. storočiu.

Za najnutnejšie označuje rekonštrukciu rozvodov, elektroinštalácie, no hlavne zateplenie fasády a výmenu okien. „Drvivá väčšina izieb je v pôvodnom stave s umakartovými jadrami. Izby s murovaným jadrom upravujeme vo vlastnej réžii pomocou našich údržbárov. Je ich zatiaľ ale žalostne málo,“ uviedol Dufala. 

Podľa neho je okamžité poskytnutie desiatich miliónov eur na obnovu vysokoškolských internátov určite vítané. „Tieto peniaze ale nevyriešia problémy zariadení, ktoré potrebujú komplexne zrekonštruovať. Náklady na riešenie havárií sú často vyššie než samotná obnova,“ zdôrazňuje. Na ilustráciu priblížil, že obnova izieb jedného zo siedmich poschodí paneláku ich vyjde približne 150-tisíc eur. Vynovenie všetkých izieb v ôsmich budovách vysokoškolského internátu na Jedlíkovej 5 a 9 by si tak vyžiadalo vyše osem miliónov eur...

Vybavenie väčšiny študentských izieb na Jedlíkovej verne pripomína obdobie socializmu.	foto k článku: Veronika Janušková
Vybavenie väčšiny študentských izieb na Jedlíkovej verne pripomína obdobie socializmu. foto: Veronika Janušková

Polstoročné výťahy

Internáty Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) najviac trápia staré výťahy. Z bezpečnostných dôvodov sa ešte v minulom roku pustili do obnovy spolu ôsmich výťahov v dvoch budovách na Podhradovej 11 a 13 za takmer 500-tisíc eur. 

Riaditeľ Študentských domovov UVLF Jaroslav Hochmann uviedol, že budovy postavené v roku 1969 nutne potrebujú aj výmenu rozvodov vody a elektroinštalácie. „Tento rok by sme chceli dokončiť opravu výťahov a vynoviť izby na prvom nadzemnom podlaží za 25-tisíc eur,“ informoval. Podľa jeho slov sa často stretáva aj s negatívnymi reakciami študentov na úroveň bývania, no v rámci vlastných finančných prostriedkov nie je možné obnoviť všetky izby naraz. Riaditeľ domovov zdôrazňuje, že investície do nevyhnutných opráv sú pomerne veľké, preto by privítali každé ďalšie zdroje.

Výťahy veterinárov museli obnoviť pre ich havarijný stav, čiastkové opravy už nepomáhali.
Výťahy veterinárov museli obnoviť pre ich havarijný stav, čiastkové opravy už nepomáhali. foto: veja

Vysokoškolské internáty na Medickej

Internáty študentov Univerzity Pavla J. Šafárika na Medickej ulici čakajú na zateplenie. Podľa slov riaditeľa študentského domova Jozefa Maligdu je práve táto investícia kľúčová. Hovorí, že úspory na energiách by mohli ďalej preinvestovať na novom vybavení. „Najviac nás trápi stav vonkajších opadaných omietok,“ uviedol Maligda. Dodal, že v posledných rokoch sa im podarilo vymeniť všetky sociálne zariadenia na izbách, staré okná za plastové i rozvody vody a elektroinštalácie. „Technický stav izieb je zastaralý, maľujeme ich každý rok podľa potreby. Postupne meníme aj matrace,“ dodal.

Fasáda internátov na Medickej ulici už roky opadáva, zateplenie by prinieslo výrazné úspory na energiách. foto: veja
Fasáda internátov na Medickej ulici už roky opadáva, zateplenie by prinieslo výrazné úspory na energiách. foto: veja

Vybavenie domovov zo 70. rokov

Rektori košických univerzít upozorňujú, že na obnovu vysokoškolských internátov je potrebných viac peňazí ako 20 miliónov eur.

Rektor UPJŠ Pavol Sovák priznal, že ich ubytovacie zariadenia sú od 70. rokov bez komplexnej rekonštrukcie. Slovenská rektorská konferencia podľa neho schválila rozpočet na 50 miliónov eur pre všetky vysoké školy. Podľa rektora TUKE Stanislava Kmeťa sa v uplynulom období investovali relatívne veľké peniaze, najmä zo štrukturálnych fondov, do prístrojových vybavení a infraštruktúry škôl, teraz by bolo potrebné nasmerovať investície do študentských domovov. Rektorka UVLF Jana Mojžišová zdôraznila, že aby internáty školy spĺňali aspoň základný bezpečnostný štandard, potrebovali by na opravu tri milióny eur.

(PS, TASR)

Kapacity vysokoškolských internátov v Košiciach:

TUKE - Jedlíkova, Boženy Němcovej,  Urbánkova-, Rampová  - 4 380
UPJŠ - Medická, Popradská - 1 755
UVLF - Podhradová - 800

 

foto: Veronika Janušková


„Vládou vyčlenená čiastka nestačí“

Slovenskí študenti apelujú na Roberta Fica, aby splnil predvolebný sľub. Zatiaľ o otvorenom štrajku nehovoria. V prípade nečinnosti vlády ho ale nevylučujú.

Členovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) na Slovensku v závere januára vyhlásili, že 20 miliónov eur na internáty bez garancie nie je splnením sľubu premiéra z roku 2015. Upriamujú pozornosť aj na odhady zoskupenia rektorov zo Slovenskej rektorskej konferencie z roku 2016, podľa ktorých je na obnovu ubytovacích zariadení pre vysokoškolákov potrebných aspoň 300 miliónov eur.

Skrášlite si izbu na ,,intráku“

Viac k téme

10.10.16
Skrášlite si izbu na ,,intráku“

Podľa delegáta ŠRVŠ Jozefa Ivana z Košíc vládou vyčlenená čiastka zďaleka nepostačuje ani na základné opravy internátov na Slovensku, nie to ešte na pozdvihnutie životnej úrovne študentov: „Pôvodne sľúbených 50 miliónov malo byť použitých výhradne na základné opravy stúpačiek a elektroinštalácie, ktoré by študenti ani nepocítili. Preto nechápeme, prečo sa od pôvodného sľubu dostávame k novým návrhom bez konštruktívnej spoločnej diskusie.“

Ivan hovorí, že od vlády očakávajú konkrétne rozpočtové opatrenie v plnej čiastke, ako to premiér v roku 2015 avizoval. „V prípade, že vláda myslí podporu vážne, sme otvorení diskusii. Preto s plnou vážnosťou pozývame pána premiéra aj pána ministra financií na spoločné rokovanie študentov a rektorov,“ vyhlásil. Podľa Ivana celoštátne štrajky zatiaľ neplánujú, no ďalšie nátlakové akcie nevylučujú.    

Jozef Ivan. foto: veja
Jozef Ivan. foto: veja
ANKETA: Ako hodnotíte ubytovanie na vysokoškolskom internáte?

Rastislav Syrovátka - študent multimédií
Technické vybavenie nie je najlepšie, ale vieme si sami izbu prerobiť. Vymeniť by sa mal nábytok a hlavne postele, tie sú na tom veľmi zle. 

Jana Cumpeľová - študentka učiteľstva
Na Medickej nám prerábali toalety i sprchy, čo je super. Na izbe máme v zime teplo i vďaka plastovým oknám. Neviem povedať nejaké veľké negatíva.

Jakub Baťko - študent právnickej fakulty
Izbu sme si s priateľkou dosť prerobili, aktuálne sme spokojní. Za tú cenu je ubytovanie celkom v poriadku. 

Matúš Migaľ - študent všeobecného lekárstva
S izbou na Medickej som nadmieru spokojný. Som tu spolu s kamarátmi, takže sa tu máme dobre. 

 

Košické univerzity potrebujú na opravu internátov viac peňazí

Viac k téme

02.02.18
Košické univerzity potrebujú na opravu internátov viac peňazí

Čítajte viac: studenti skolstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím