01.06.19

Tip na víkend - Šarišský hrad

foto: ed

Návšteva tohto od Košíc nie veľmi vzdialeného hradu je výbornou voľbou, ako aktívne stráviť príjemné jarné dni.

Priamo vo Veľkom Šariši sa oplatí pozrieť si starý parný rušeň, medzi domami malého sídliska je zas umiestnená socha dievčiny s krígľami piva, ktorá kedysi stávala pred vstupom do pivovaru.

Z kaštieľa Karaffovcov v obci sa nezachovali ani malé zvyšky, jeho existenciu pripomína len tabuľa v malom parčíku, okolo ktorého vedie žltá značka na hrad. Široká lesná cesta nás vedie veľkým oblúkom okolo hradného vrchu, a preto prevýšenie prekonáme veľmi pohodlne.

reklamná správa

Keďže osamelo stojaci sopečný hradný vrch je porastený hustým lesom, netušíme, čo na jeho vrchole nájdeme. Každého, kto prejde zvyškami hradnej brány, doslova zarazí obrovský priestor, ktorý sa pred nami otvorí. Bývalý hradný areál je vyčistený od drevín, pokrýva ho pekná trávnatá lúka, z ktorej vystupujú hradné múry, zvyšky stavieb, lavičky a upravené ohniská pre pohodlie návštevníkov.

Dominantou je štvorcová veža, na ktorú sa dá vyjsť vnútorným schodiskom a ponúka úchvatný kruhový výhľad, ktorému dominujú predovšetkým dva ďalšie sopúchy Stráž a Lysá Stráž.

Milovníci chôdze sa po návrate do Veľkého Šariša môžu vybrať po vychádzkovom chodníku na pravej strane Torysy, ktorým sa dá veľmi pohodlne a príjemne prísť až do centra Prešova.

Dĺžka z obce na hrad po žltej značke je 4,5 km s prevýšením 330 m (od žel. zastávky V. Šariš ešte o 1 km viac). Trasa popri Toryse z obce do centra mesta meria ca 8 km.

 

Eva Dučaiová 
foto: ed

Kam na výlet v okolí Košíc?

Viac k téme

29.06.19
Kam na výlet v okolí Košíc?

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím