30.08.19

Dary pre poslancov v hodnote nad 100 eur prepadnú kraju

ilustračné foto: Veronika Janušková

Poslanci sú po novom povinní otvorene komunikovať s médiami vo všetkých otázkach týkajúcich sa ich mandátu. Taktiež dary v hodnote prevyšujúcej 100 eur sa automaticky stávajú majetkom kraja. Vyplýva to z etického kódexu, ktorí schválili poslanci kraja. 

Protikorupčné opatrenia schválili poslanci jednohlasne a bez pripomienok. Pri opatreniach sa inšpirovali odporúčaniami organizácie Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorej bol v roku 2017 najmenej transparentným práve Košický kraj. 

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Len drobné dary

Hlavným dokumentom protikorupčných opatrení bol etický kódex. V ňom sa pre poslancov špecifikujú základné pravidlá správania. Novinkou je zavedenie registra darov, do ktorého sa zapíše každý dar s hodnotou presahujúcou 100 eur. Takýto dar sa automaticky stáva majetkom kraja. Podobne si dary musia evidovať aj zamestnanci organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja s tým rozdielom, že dar prepadáva už od hodnoty vyššej ako 50 eur. 

 Poslanci opatrenia schválili jednohlasne a bez diskusie v pléne.. Foto: Veronika Janušková
Poslanci opatrenia schválili jednohlasne a bez diskusie v pléne. Foto: Veronika Janušková

Rada pre etiku

Poslanci si v rámci protikorupčných opatrení odsúhlasili i Radu pre etiku. Bude mať päť členov, pričom každý z nich je z iného poslaneckého klubu. Taktiež bude zriadený post Splnomocnenca pre etiku. Ten bude dbať na dodržiavanie etického kódexu. Okrem darov sa v ňom špecifikuje napríklad zákaz zneužitia moci v osobný prospech alebo povinnosť komunikovať s médiami v otázkach týkajúcich sa mandátu, pokiaľ to iný zákon nezakazuje.

reklamná správa

MESTO KOŠICE INFORMUJE O OBMEDZENIACH

VIAC INFO: CALL centrum 6419 100 a pomoc@kosice.sk

Zistite viac

Krajské referendum

Košice sú zároveň prvým samosprávnym krajom, v ktorom sa môže vyhlásiť referendum. I toto je ďalším z protikorupčných opatrení, ktoré poslanci schválili. Vyhlasuje sa na žiadosť 30 percent oprávnených voličov kraja, poprípade, ak sa na tom dohodne zastupiteľstvo. Následne platia štandardné pravidlá referenda, takže účasť na ňom musí dosiahnuť aspoň 50 percent oprávnených voličov v kraji.

„Nechceme, aby referendum bolo v budúcnosti zneužívané, ani nadužívané, ale túto možnosť občanom chceme a musíme dať,“ povedal župan Rastislav Trnka.

V prípade konania referenda by kraj mohlo vyjsť na 1,5 milióna eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím