24.10.17

Dýchanie novorodencov postrážia darované monitory

foto: UNLP

Košickým nemocniciam darovali zariadenia, ktoré včas odhalia zdravotné komplikácie najmenších pacientov.

Stále neobjasnený syndróm náhleho úmrtia dojčiat je postrachom rodičov i lekárov. Včas zistiť prípadné ohrozenie pomôže ďalších dvadsať monitorov dychu v Košiciach. Pätnásť získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach od Nadácie Križovatka, firmy VSH Development a anonymného darcu. Päť kusov darovala nadácia novorodeneckému oddeleniu Nemocnice Košice-Šaca.

„Babysence II“ monitoruje dych novorodeniatok, varuje rodičov pri ohrození. foto: UNLP
„Babysence II“ monitoruje dych novorodeniatok, varuje rodičov pri ohrození. foto: UNLP

Riaditeľka nadácie Križovatka Táňa Tomasch uviedla, že u novorodencov môže počas prvých mesiacov života nastať nepravidelné dýchanie aj úplná zástava dychu. „Príčina syndrómu je doposiaľ nejasná, no na vzniku sa podieľa viacero rizikových faktorov, napríklad fajčenie matky počas tehotenstva či nižšia pôrodná hmotnosť,“ povedala Tomasch. 

Dodala, že monitor zabezpečuje mamičkám pokojný spánok, keďže sleduje dýchanie bábätka, ktoré keď zlyháva, upozorní na to zvukovým a svetelným signálom.

reklamná správa

Martin Saučin z VSH Development považuje projekt za rozumne vynaložené peniaze, lebo ide o dobrú vec. „Podnikáme na území Košíc, preto sme chceli, aby prístroje dostala práve košická nemocnica,“ dodal Saučin.

Martin Saučin daroval do rúk primárky Ivety Kostelníkovej 15 prístrojov, ktoré môžu zachrániť život. foto: UNLP
Martin Saučin daroval do rúk primárky Ivety Kostelníkovej 15 prístrojov, ktoré môžu zachrániť život. foto: UNLP

Iveta Kostelníková, primárka neonatologických oddelení UNLP, si cení spoluprácu s nadáciou, ktorá trvá od roku 2008. „Celkovo nám už darovali 43 monitorov dychu. Naše mamičky si môžu prístroj zapožičať aj na domáce použitie, túto možnosť už využilo takmer štyristo rodičov,“ povedala. 

Nemocnica Košice-Šaca má teraz celkovo k dispozícii 38 kvalitných zdravotníckych prístrojov na ochranu zdravia novorodencov.

Čítajte viac: unlp zdravotnictvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím