14.06.18

Košickí žiaci vyhrali celosvetovú súťaž mladých nadšencov robotiky

Foto: TalentumSAP

Viac ako 280-tisíc účastníkov, spolu 35-tisíc tímov z celého sveta, sa zúčastnilo celej súťaže First Lego League (FLL). Do finále v estónskom Tallinne sa prebojovalo 98 najlepších družstiev. A v takej obrovskej konkurencii dokázali mladí košickí študenti dosiahnuť na titul absolútneho šampióna.

Košický TalentumSAP je už štvornásobným finalistom FLL. Jeho tím tohto roku tvorili Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta.

reklamná správa

Výskumný projekt SafeFlow

TalentumSAP sa presadil predovšetkým svojím výnimočným výskumným projektom SafeFlow na detekciu prasklín v plastových rúrach. Skladá sa z meracieho prístroja a plastovej rúry vybavenej odporovými vláknami. V prípade, že na základe zmien odporu vo vláknach meranie zistí chybu, SafeFlow odosiela SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou ktorého vie dispečer presne lokalizovať poruchu.

Slovenská výprava TalentumSAP s prestížnou trofejou. Foto: TalentumSAP
Slovenská výprava TalentumSAP s prestížnou trofejou. Foto: TalentumSAP

Najlepší výsledok

„Vynikajúco nám vyšli i aktivity v kategórii Teamwork. Pri našom stánku sa vystriedal aj celý rad porotcov, ktorí chceli zblízka vidieť konštrukciu nášho robota. Tušili sme, že by sme nejakú cenu mali vyhrať, ale aj tak je neuveriteľné, že sme sa stali celkovými víťazmi. Splnil sa náš tajný sen,“ neskrývala nadšenie mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová. Ide pochopiteľne o doteraz najlepší výsledok tohto zoskupenia, ktoré už sedem rokov robí výborné meno slovenským žiakom po celom svete.

Po krátkom oddychu sa zoskupenie začne pripravovať na budúci ročník súťaže, ktorého hlavnou témou bude INTO ORBIT - Život a cestovanie vo vesmíre.

reklamná správa

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím