08.03.18

Michail Gorbačov si prevzal čestné občianstvo mesta Košice

foto: Veľvyslanectvo SR v Moskve

Pred dvoma týždňami odletel košický primátor Richard Raši spolu s bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom, aby odovzdali čestné občianstvo Košíc Michailovi Gorbačovovi (87). Bývalý sovietsky prezident si ho prevzal až tento utorok.

Prvý pokus za prítomnosti Rašiho a Schustera nevyšiel pre chorobu svetového politika. Televízia JOJ informovala, že exprezident Sovietskeho zväzu si verejné ocenenie prišiel prevziať po dvoch týždňoch na slovenské veľvyslanectvo v Moskve. Odovzdal mu ho slovenský veľvyslanec v Rusku Peter Priputen. 

Pre Gorbyho, ako politika nazývali na Západe, znamená košické občianstvo veľkú poctu. „V našej rodine zohrávajú Košice veľký význam. Pre môjho otca, ktorý bol v tom čase ťažko zranený, sa tam skončila druhá svetová vojna,“ povedal televízii. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Žartoval o byte 

JOJ opísala, že počas odovzdávania bol dobre naladený, aj si zažartoval. Chcel totiž vedieť, či s občianstvom mu mesto pridelilo aj byt. 

Prostredníctvom videa mu odpovedal aj bývalý slovenský prezident a primátor Košíc R. Schuster, na ktorého žiadosť mestské zastupiteľstvo schválilo reformného komunistického politika za čestného občana Košíc v marci 2016, a to za „presadzovanie myšlienok slobody a demokracie, reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám, ako aj za mierové posolstvo“. 

„Som pripravený sa rozdeliť s mojím bytom. Pre neho, aj o polnoci keby prišiel,“ reagoval Schuster. K získaniu ocenenia v ruskom jazyku zablahoželal Gorbačovovi aj primátor Raši.

Veľvyslanec P. Priputen odovzdáva čestný titul M. Gorbačovovi
Veľvyslanec P. Priputen odovzdáva čestný titul M. Gorbačovovi. foto: Veľvyslanectvo SR v Moskve

Richard Raši ocenenie Gorbačovovi v Moskve neodovzdal

Viac k téme

22.02.18
Richard Raši ocenenie Gorbačovovi v Moskve neodovzdal

Čítajte viac: ocenenia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím