13.02.20

Ministerstvo plánuje znížiť úroveň ochrany Morského oka, ochranári nesúhlasia

zdroj: TASR

Vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales na východe Slovenska môže umožniť v rezervácii Morské oko výstavbu chát, hotelov či rúbanie stromov. Tým stratí status najvyššej ochrany, tvrdí Lesoochranárske združenie VLK.  

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta, že dôjde k zníženiu ochrany Vihorlatského pralesa.

„Doslova pár dní pred voľbami sa rozhodli narýchlo otvoriť toto mimoriadne cenné územie pre vybranú skupinu developerov,“ uvádza združenie na sociálnej sieti. MŽP podľa aktivistov zneužilo proces zmeny hraníc bukových pralesov, ktoré patria do lokality svetového dedičstva UNESCO, na zrušenie prísnej ochrany.

Unikátne Morské oko sa radí medzi najkrajšie prírodné jazerá

Viac k téme

10.10.20
Unikátne Morské oko sa radí medzi najkrajšie prírodné jazerá


Zavádzajúce informácie?

Rezort hovorí, že ide o zavádzajúcu informáciu, keďže hranice vláda SR schválila už minulý rok. „Na území, ktoré je navrhnuté v štvrtom stupni ochrany, ide najmä o vodnú plochu či cestu, neevidujeme žiaden developerský zámer či ambíciu stavať chaty,“ poznamenal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Envirorezort v tejto súvislosti pripomenul, že legislatíva sa zmenila vďaka novele zákona o ochrane prírody a krajiny. „Dnešný štvrtý stupeň ochrany je v zásade to isté ako piaty stupeň v predchádzajúcej verzii zákona,“ vysvetľuje ministerstvo.

Dominantná vodná plocha 

Pripomenulo tiež, že v štvrtom stupni ochrany platí zákaz spoločných poľovačiek, vnadenia a prikrmovania, zákaz výrubov a používania agrochémie. Výstavba chát je v tomto stupni podmienená súhlasom. „Keďže ide o dominantne vodnú plochu, tak je to trochu akademická diskusia,“ podotkol Ferenčák.

Nariadenie vlády SR, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Vihorlatský prales, predložilo MŽP začiatkom februára do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím