14.06.18

Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru

Foto: hkl

Najstarší strom v Košiciach - topoľ biely pred železničnou stanicou - už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.

Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín. 

„Musíme urobiť miernu redukciu koruny a potom spojiť hlavné kmene väzbou, aby nedošlo k rozlomeniu koruny,“ uviedol Magyar. Mnohí ľudia si myslia, že v lete by sa listnaté stromy nemali ošetrovať, aby sa im neublížilo a nevyschli. Odborník upozorňuje, že práve teraz je najvhodnejší čas na túto odbornú prácu. 

Ošetrovanie koruny topoľa trvalo niekoľko hodín. foto: hkl
Ošetrovanie koruny topoľa trvalo niekoľko hodín. foto: hkl

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

„Najmä ak ide o rez konárov, pokiaľ sú v priemere väčšie ako päť centimetrov. Robí sa to v prvej polovici vegetačného obdobia, kedy má strom najväčšiu silu zaceliť si rany,“ vysvetlil Magyar. V žiadnom prípade netreba takéto aktivity robiť v zime a najhoršie je to pred zimným obdobím.

Arboristovi Martinovi Magyarovi trvala práca niekoľko hodín. Foto:hkl
Arboristovi Martinovi Magyarovi trvala práca niekoľko hodín. Foto:hkl

Celý proces sledovali aj Vasiľ Pavol, technik zelene pre Staré Mesto zo Správy mestskej zelene, a tiež pracovník Štátnej ochrany prírody.

„Strom javil známky zhoršeného zdravotného stavu. Kým sme sa dostali k samotnému ošetreniu, prebehol dlhší proces, keďže je to chránený strom,“ uviedol Pavol, podľa ktorého práve mestská organizácia oslovila pracovníkov Štátnej ochrany prírody s tým, že môžu nastať určité problémy. 

Čítajte viac: stromy

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím