24.04.19

Nové vlakové spoje prepoja východ Slovenska s Ukrajinou

ilustračná foto: Veronika Janušková

Na východe Slovenska pribudnú nové vlaky. Štyri páry vlakov spúšťa Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany. Ďalšie dva páry spoja Košice a Mukačevo na Ukrajine.

Ako informovala hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká, vlaky začnú premávať od letnej zmeny grafikonu, čiže od 9. júna tohto roka.

Nové spojenia sú výsledkom spoločnej dohody o obnovení osobnej železničnej dopravy na oboch stranách. „Som rád, že sa nám relatívne rýchlo podarilo nasadiť nové vlaky, ktoré určite pomôžu celému regiónu. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami pomôže zlepšiť dopravu a zatraktívni tento región pre turistov. To, samozrejme, prinesie aj viac lepších pracovných miest,“ skonštatoval minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Pomoc pre pracujúcich a študentov 

Bánovce nad Ondavou a Veľké Kapušany budú vlaky spájať počas pracovných dní. Nové spoje majú podľa hovorkyne zjednodušiť dochádzanie najmä študentom a pracujúcim, čomu boli prispôsobené aj časy príchodov a odchodov. Nadväzovať budú aj na ďalšie regionálne vlaky, čo by malo cestujúcim umožniť rýchly presun z Košíc a Humenného aj späť.

Vlaky na trati Košice – Mukačevo budú od júna premávať denne. Ako zdôraznila Ducká, obsluhovať nebudú len tieto mestá, ale cestujúcim umožnia prestúpiť na diaľkové spoje smerom na západ, respektíve východ. „Vlaky budú mať zabezpečené prípoje na ukrajinskej strane smerom na Odesu, Kyjev, Charkov a Ľvov, na slovenskej bude možné prestúpiť na Prešov, Bratislavu a Prahu,“ priblížila hovorkyňa.

Hraničné kotroly 

Zároveň upozornila, že pri prechode štátnou hranicou musia byť dodržané všetky podmienky pre vstup na územie druhej krajiny, pričom pre Slovensko súčasne platia aj pravidlá vstupu do schengenského priestoru. „Cestujúci preto musia rátať aj s hraničnými kontrolami, a to v Čiernej nad Tisou a v ukrajinskom Čope,“ dodala Ducká.

Vlaky na Ukrajinu budú zabezpečované slovenskou súpravou. Keďže zo Slovenska do Mukačeva je vedená aj trať tzv. normálneho rozchodu, v týchto vlakoch nebude podľa rezortu dopravy potrebné presadať ani vymieňať podvozky.

reklamná správa
 

(TASR, ROČ)
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím