19.06.19

O koľko zdražie cestovné?

foto: Veronika Janušková

Návrh úpravy cestovného MHD má pomôcť znižovať medziročný nárast nákladov spojených s prevádzkovaním DPMK.

Posledná zásadná zmena bola uskutočnená ešte v roku 2007. Upravovali ju aj pri prechode na euro v roku 2009 a o rok na to kvôli rastu DPH. K poslednej zmene došlo v roku 2013, keď sa cena lístka zvýšila o 10 percent.

Mesto na stredajšom mestskom zastupiteľstve predložilo návrh na úpravu cestovného, ku ktorému sa budú poslanci vyjadrovať na mimoriadnom zastupiteľstve 4. júla.

Po prijatí novej tarify sa zrušia 4-zastávkové lístky. Zmeny sa dotknú aj bezplatnej prepravy. Napríklad zadarmo budú môcť cestovať už iba osoby nad 70 rokov (doteraz 68). Na zľavnený lístok budú mať nárok deti len do 15 rokov (pôvodne 16).

reklamná správa
 

Vari najdiskutovanejšie bude zvýšenie ceny cestovných lístkov. V návrhu sú dve alternatívy.

Základný 30-minútový lístok by mal stáť namiesto terajších 60 centov 80 centov, zľavnený 40. Cena hodinového lístka sa zvýši zo 70 centov na 90 centov, nočný na 1,50 eura. Tak isto by stál aj lístok u vodiča. Cestovanie s BČK bude lacnejšie ako doteraz. Tridsať minút za 0,58 eura, hodina za 0,68 a nočný spoj za 1 euro. Za mesačník by sme mali zaplatiť 26 eur (zľavnený 13). Novinkou bude ročný kredit vo výške 242 eur. Lístok cez SMS by mal stáť 1,10 eura.

Šesťdesiatcentové lístky na MHD sú už na ceste. Zdražejú?

Viac k téme

18.06.19
Šesťdesiatcentové lístky na MHD sú už na ceste. Zdražejú?

V druhej alternatíve by 30-minútový lístok mal stáť 90 centov, hodinový 1 euro. Mesačník by stál 24, zľavnený 12 eur.

Predpokladaný dopad na zvýšenie tržieb v prípade schválenia zmeny tarify by predstavoval podľa mesta ročne cca 2,5 mil. € bez DPH (alternatíva č. 1), resp. cca 2,8 mil. € bez DPH  (alternatíva č. 2).

reklamná správa

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím