28.06.18

Pamätná tabuľa horolezcovi Jozefovi Psotkovi

foto: Veronika Janušková

Pamätnú tabuľu na počesť prvého slovenského horolezca, ktorý vystúpil na Mount Everest, Jozefa Psotku odhalili dnes na Gymnáziu Šrobárová. 

Slávny horolezec na tejto škole študoval v rokoch 1949 - 1953. Tabuľa má pripomínať morálne hodnoty horolezectva: solidaritu, zodpovednosť a priateľstvo. 

„Jozef bol schopný prekonávať aj tie najväčšie prekážky. Čím boli väčšie, s tým väčšou odvahou sa k nim staval,“ hovorí o svojom bratovi Eva Mathéová. Dodáva, že mnoho morálnych hodnôt prebral horolezec práve od pedagógov gymnázia. 

reklamná správa

Úspešný projekt Panoráma pokračuje!

Využite šancu vybrať si byt medzi prvými.

Zistite viac

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková
V roku 1984 vtedy najstarší horolezec na svete vystúpil na Mount Everest bez použitia doplnkového kyslíka, pri zostupe zahynul.foto: Veronika Janušková
V roku 1984 vtedy najstarší horolezec na svete vystúpil na Mount Everest bez použitia doplnkového kyslíka, pri zostupe zahynul. foto: Veronika Janušková

Jozef Psotka sa horolezectvu venoval už od študentských čias. Od kopcov v okolí Košíc začal postupne liezť aj po štítoch Vysokých Tatier. V roku 1984 vystúpil ako prvý Slovák na najvyššiu horu sveta. V čase výstupu bol zároveň aj najstarším horolezcom, ktorý vystúpil na Everest bez kyslíkového prístroja. 

Jeho najlepší kamarát zo študentských čias Alexander Fotul spomína na svojho druha: „Bol v každej situácii veľmi zodpovedný človek, ktorý nikdy nikoho nepodrazil, pretože vedel, že je s ostatnými ľuďmi na jednom lane - technicky aj obrazne.“

Študenti horolezca dodnes vidia ako svoj vzor: „Psotka je reprezentatívnym symbolom nielen našej školy, ale aj Košíc a celého Slovenska, keďže bol uznaný za svoje výkony aj francúzskou vládou,“ skladá mu obdiv študentka Laura Priatková. „Pre mňa je symbolom človeka, ktorý si niečo zaumienil a dokázal to,“ dodala na záver. 

reklamná správa

(TOH)
foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: pamatniky osobnosti

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím