28.06.18

Pamätná tabuľa horolezcovi Jozefovi Psotkovi

foto: Veronika Janušková

Pamätnú tabuľu na počesť prvého slovenského horolezca, ktorý vystúpil na Mount Everest, Jozefa Psotku odhalili dnes na Gymnáziu Šrobárová. 

Slávny horolezec na tejto škole študoval v rokoch 1949 - 1953. Tabuľa má pripomínať morálne hodnoty horolezectva: solidaritu, zodpovednosť a priateľstvo. 

„Jozef bol schopný prekonávať aj tie najväčšie prekážky. Čím boli väčšie, s tým väčšou odvahou sa k nim staval,“ hovorí o svojom bratovi Eva Mathéová. Dodáva, že mnoho morálnych hodnôt prebral horolezec práve od pedagógov gymnázia. 

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková
V roku 1984 vtedy najstarší horolezec na svete vystúpil na Mount Everest bez použitia doplnkového kyslíka, pri zostupe zahynul.foto: Veronika Janušková
V roku 1984 vtedy najstarší horolezec na svete vystúpil na Mount Everest bez použitia doplnkového kyslíka, pri zostupe zahynul. foto: Veronika Janušková

Jozef Psotka sa horolezectvu venoval už od študentských čias. Od kopcov v okolí Košíc začal postupne liezť aj po štítoch Vysokých Tatier. V roku 1984 vystúpil ako prvý Slovák na najvyššiu horu sveta. V čase výstupu bol zároveň aj najstarším horolezcom, ktorý vystúpil na Everest bez kyslíkového prístroja. 

Jeho najlepší kamarát zo študentských čias Alexander Fotul spomína na svojho druha: „Bol v každej situácii veľmi zodpovedný človek, ktorý nikdy nikoho nepodrazil, pretože vedel, že je s ostatnými ľuďmi na jednom lane - technicky aj obrazne.“

Študenti horolezca dodnes vidia ako svoj vzor: „Psotka je reprezentatívnym symbolom nielen našej školy, ale aj Košíc a celého Slovenska, keďže bol uznaný za svoje výkony aj francúzskou vládou,“ skladá mu obdiv študentka Laura Priatková. „Pre mňa je symbolom človeka, ktorý si niečo zaumienil a dokázal to,“ dodala na záver. 

reklamná správa

(TOH)
foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: pamatniky osobnosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím