17.08.18

Podľa kompetentných je úprava Mlynského náhonu nevyhnutná

foto: Tomáš Hrivňák

Riešenie nevyhovujúceho stavu Mlynského náhonu v Košiciach bolo predmetom spoločného stretnutia zástupcov Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), Magistrátu mesta Košice, Útvaru hlavného architekta a tiež zástupcov občanov a aktivistov združených v iniciatíve Mlynský náhon – Hornád v meste.

Keďže mesto nebolo úspešné pri získaní finančných zdrojov z eurofondov na revitalizáciu Mlynského náhonu, zhodli sa, že v blízkej budúcnosti budú potrebné aspoň jeho čiastočné úpravy.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Problémový prietok

Hovorca SMsZ Viliam Štrelinger spresnil, že by malo ísť o také úpravy, ktoré by pomohli prietoku vody. Mali by sa tiež upraviť brehy Mlynského náhonu na rekreačné účely a vyriešiť by sa mali najmä ekologické, prevádzkové a spoločenské problémy

„Mlynský náhon nie je v dobrom stave. Preto sme ako správcovia tohto objektu privítali toto stretnutie, aby sa aj zástupcovia občanov mohli aktívne podieľať na jeho skrášlení a skvalitnení funkcionality,“ uviedol vedúci technického oddelenia SMsZ Miroslav Šógor.

Kľúčovou úlohou je vyriešenie prietoku a odtoku vody z koryta, prekládka sietí, ktoré bránia plynulému toku pri Rokoku, a v neposlednom rade riešenie profilov - šikmých brehov komplikujúcich údržbu ako kosenie, umiestnenie hrádzok a ďalších prvkov. „Sme presvedčení, že tieto opatrenia okrem zlepšenia kvality vody a bioparametrov toku tiež umožnia správcovi jednoduchšiu, bezpečnejšiu a ekonomickejšiu údržbu,“ dodal poslanec zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Ladislav Rovinský.

Ako Štrelinger dodal, všetci účastníci pracovného stretnutia sa zhodli na tom, že zúčastnené strany budú participovať na návrhu a realizácii riešenia tak, aby výsledné dielo bolo v súlade s občianskou požiadavkou, požiadavkami správcu a urbanistickým zámerom.

„Bude potrebné aj v mestskom zastupiteľstve dôrazne presadiť, aby sa čo najskôr vyčlenili nevyhnutné finančné zdroje na revitalizáciu Mlynského náhonu, pretože ide o jeden z najpálčivejších problémov tohto mesta,“ povedala predsedníčka komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve Iveta Kijevská s tým, že bude potrebné rátať s týmito prostriedkami už v návrhu rozpočtu mesta na rok 2019.

(TASR, PS)

V prehriatej vode Mlynského náhonu opäť hynú ryby!

Viac k téme

13.08.18
V prehriatej vode Mlynského náhonu opäť hynú ryby!
reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím