26.07.19

Rozhovor s Košičanom, ktorý vložil 10-tisíc eur do Gedeonovej pyramídy

foto: Instagram / dg
Karolyi
Dušan Karolyi
šéfredaktor KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Ako ste sa dostali k investícii do Next Level Factory (NLF), kto vás oslovil?
Oslovil má jeden známy, v podstate kamarát, poznáme sa už veľmi dlho. On mi predstavil myšlienku a princíp investovania,  toho času ešte nie cez  NLF, ale iba cez  súkromnú osobu Dávid Gedeon. S vysvetľovaním detailov mu pomáhal sám Dávid, išlo o viacero stretnutí. Predtým som Dávida vôbec nepoznal.

Čo vás presvedčilo, že ste tam napokon vložili 10-tisíc eur (to bol minimálny vklad)? 
Samozrejme mi to bolo podozrivé, lebo išlo o neštandardné zhodnotenie, no zároveň aj lákavé. Dlho som zvažoval, čo urobiť, preveroval som si jeho osobu z viacerých zdrojov. Na viacerých stretnutiach som mu dával kadejaké otázky, aby som vyvrátil podozrenia, no všetko dávalo zmysel, ako to prezentoval, nezamotal sa, bol pokojný, vyrovnaný a absolútne nenásilný. Vedel odpovedať pohotovo. Vklad mal byť realizovaný pomocou zmluvy o pôžičke súkromnej osobe, ktorú nemal problém poskytnúť a nechať si preveriť u právnika. Zmluva bola fajn, so všetkými náležitosťami. Požičiam súkromnej osobe, postupne vráti, viem presne, komu dávam, kde býva atď. Po preverení u ďalších známych, ktorí už mu takto požičali a fungovalo to, som sa teda rozhodol, že to skúsim. Výkričník tam bol stále, ale - prečo by nemohol existovať niekto, kto investuje na burze, má prenajatého robota, čo efektívne sleduje vývoj,  raz urobí viac, raz menej, tvorí z prebytku lepších mesiacov rezervný fond, keby náhodou boli zlé mesiace na burze a keď to prestane dlhodobo fungovať, tak vklad (pôžičku) vráti práve z rezervného fondu, ktorým má pokryté všetky vklady/pôžičky. 

Banky sa od Dávida Gedeona dištancujú

Viac k téme

26.07.19
Banky sa od Dávida Gedeona dištancujú

Nezdal sa vám sľubovaný výnos 60 percent ročne podozrivo vysoký? Podobné dávali pred časom nebankovky fungujúce ako podvodné pyramídy. 
Áno, zdalo sa mi  sľubované zhodnotenie vysoké, no teória s efektívnym robotom, čo zachytáva nálady trhu a dokáže urobiť vyššie zhodnotenia, mi prišla tiež uveriteľná, možno preto, že sa tomu detailne nerozumiem, ako funguje obchodovanie na burze. Dávid tvrdil, že sú aj mesiace, kedy to urobí  iba 1-2 % mesačne, práve na to má rezervný fond, z ktorého doplatí sľubovaný výnos. Keď sú mesiace silnejšie a výnos vyšší, tak vtedy sa napĺňa spomínaný rezervný fond. V tom čase, keď som mu dal peniaze, ešte to nebolo vôbec takto rozšírené ako teraz a nadobudol som pocit, že som sa dostal k niečomu zaujímavému, že budem súčasťou hŕstky ľudí, čo ho stretli a funguje to. Nič masové, o čom každý vie, proste týpek na niečo prišiel, zrejme to funguje, tak vyskúšame.

Keď ste si overovali podnikanie a minulosť Dávida Gedeona, na čo ste prišli? Stretli ste ho aj osobne? 
Áno, stretol som ho viackrát, práve kvôli otázkam, ktoré som mu chcel klásť, aby som sa uistil, že neurobím hlúposť. Jeho minulosť som preveroval  zbežne, zistil som iba toľko, čo asi všetci, že pracoval vo finančníctve. Nejakí známi ho poznali už dávnejšie, po osobnostnej stránke bol vraj úplne v pohode, ja som mal tiež z neho dobrý pocit. 

Všetko, čo ste mali sľúbené, dodržal a nemali ste dôvod sa znepokojovať?
Áno, všetko, čo bolo sľúbené, bolo dodržané. Peniaze (500 eur mesačne - pozn. red.) chodili pravidelne, takže bol som celkom pokojný. Minulý rok sa to celé transformovalo na NLF, ako to poznáme dnes, kde sa uzatvárali zmluvy o tichom spoločenstve. Musím sa priznať, že vtedy som už spozornel, hlavne keď som videl tie schránkové sídla na Cypre, eseročku v Prahe, podporu start-upov a tie krížom-krážom splnomocnenia... vtedy som si už začal aj myslieť, že to všetko nebude asi také čisté, ale bolo nám vysvetlené, že je to hlavne kvôli zlegalizovaniu zárobkov, že všetci musia prejsť na túto zmluvu o tichom spoločenstve, ale že všetko  funguje ďalej, ako bolo sľúbené. Keďže reálne sa nič nezmenilo, iba zmluva bola iná, tak som to ďalej neriešil. 

reklamná správa

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

S aplikáciou NAŠAKARTA v Beauty expert zlava na služby 10%

Zistite viac
 

Aká je dnes bilancia vašej investície?
Dostal som už takmer 80 % vložených peňazí späť. Môj odhad je, že keby sa to neprevalilo, určite by to ešte fungovalo pár mesiacov a ja osobne by som mal všetko späť a možno by som šiel aj do plusu. Horšie sú na tom ľudia, čo dali peniaze len nedávno. Veľmi dúfam, že sa povracajú ľuďom aspoň časti ich vkladov.

Teraz tú investíciu považujete za chybu? V čom by ste dnes boli dôslednejší či opatrnejší?
Nenazval by som to chybou. Spoluprácu s D. G. som dôsledne zvažoval a v čase, keď som mu dal peniaze, to celé dávalo zmysel, malo to logiku a to presvedčilo viacerých. Peniaze chodili podľa dohody, vrátane tohto mesiaca. Z tohto pohľadu to bola dobrá investícia. Avšak zistenie, že ide zrejme o pyramídu, dáva tomu úplne iný rozmer. A berúc do úvahy, že pravdepodobne prídem o vklad, ako aj ďalší ľudia, tak to, samozrejme, bola chyba dávať mu tie peniaze. Dôslednejšie som mohol postupovať tak, žeby som si takúto investíciu prediskutoval s nejakým skutočným odborníkom, čo sa vyzná v investovaní na burze, či je to, čo Dávid sľubuje, reálne. Ďalej bolo potrebné trvať na prezentovaní reálnych dôkazov, že naozaj s peniazmi pracuje na burze. 

Poznáte viac ľudí, ktorí do NLF vložili peniaze? Ako reagovali na zadržanie Gedeona?
Áno, poznám niekoľkých, no zatiaľ neevidujem veľkú paniku, skôr také očakávania, ako dopadne vyšetrovanie, čo bude pravda, čo boli len reči ohľadom jeho prípadu a, samozrejme, čo bude s peniazmi. Ak sa potvrdia obvinenia voči nemu, tak myslím, že dokonale oklamal všetkých, hlavne svojich najbližších spolupracovníkov, kamarátov.

(DK)

Čítajte aj: 

 

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím