09.01.19

Sidorovu stranu prevzal neúspešný kandidát na primátora

foto: Veronika Janušková

Košická politická strana Šport do Košíc a na východ (ŠKV) zanikne transformáciou na novú politickú stranu.

Predsedom regionálnej strany sa totiž začiatkom januára stal košický podnikateľ Džemal Kodrazi, ktorý ju premenuje a pracuje na zmene jej stanov a programu. Chce tiež obmeniť ľudí v jej riadiacich orgánoch a priviesť do nej nových členov.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Kodrazi, ktorý je rodákom zo srbského mesta Prizren,  kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za primátora Košíc. Z jedenástich kandidátov skončil šiesty so ziskom 1061 hlasov (1,51 percenta). 

Denníku KOŠICE:DNES Kodrazi povedal, že na budúci týždeň ministerstvo vnútra zaregistruje zmenu názvu strany na Morálny princíp Slovenska (MPS). Vraví, že na prevzatí ŠKV sa dohodol s košickým podnikateľom a bývalým parlamentným poslancom Igorom Sidorom, ktorý stranu rozbehol v roku 2016 a bol jej predsedom. 

Džemala Kodraziho primátorské voľby neodradili. V politike ma ďalšie plány.   foto: Veronika Janušková
Džemala Kodraziho primátorské voľby neodradili. V politike ma ďalšie plány. foto: Veronika Janušková

Chce do parlamentu  

„Po kandidatúre na primátora mám ďalšie politické ambície. So Sidorom sa poznám roky, a keďže on nechce pokračovať v politike, dohodli sme sa, že to od neho preberiem. Chcem stranu postaviť na úplne nových základoch," povedal. Odmietol, že by stranu od Sidora kúpil. 

Kodrazi sa tak vyhol zbieraniu 10 – tisíc podpisov občanov potrebných na založenie politickej strany alebo hnutia. MPS pod jeho vedením chce postaviť kandidátov do parlamentných volieb v roku 2020. 

Pod značkou ŠKV v súčasnosti v Košiciach pôsobia ôsmi poslanci, jeden v mestskom zastupiteľstve a po jednom v  zastupiteľstvách siedmich mestských častí. 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Kodrazi o nich povedal, že sa s nimi stretne. Podľa neho, ak budú chcieť fungovať s novým názvom, vedením a programom a zároveň „budú mať čo strane odovzdať", môžu v MPS zostať. 

ŠKV vznikla z občianskeho združenia Šport do Košíc a v Košiciach sa prezentovala organizovaním športových podujatí a súťaži pre mládež. V minulom volebnom období mala strana v mestskom zastupiteľstve druhý najsilnejší klub, ktorý väčšinou hlasoval s poslancami Smeru  . Postupne do neho prestúpilo osem poslancov, ktorí predtým boli v rôznych stranách alebo nezávislí. 

Igor Sidor so straníckou politikou končí. Bude len miestnym poslancom v Barci.   foto: Veronika Janušková
Igor Sidor so straníckou politikou končí. Bude len miestnym poslancom v Barci. foto: Veronika Janušková

Spájanie s Vadalom 

ŠKV mohlo v novembrových voľbách uškodiť spájanie strany s Antoninom Vadalom. O talianskom podnikateľovi, ktorý je v rodnej krajine ako člen kalábrijskej mafie stíhaný za medzinárodné obchody s drogami a mal pomer s neskoršou asistentkou premiéra Róberta Fica(Smer), písal v poslednom nedokončenom článku novinár Ján Kuciak. 

Po jeho zavraždení sa ukázalo, že Vadala bol na zakladajúcom sneme ŠKV a Sidor s ním mal viacero obchodných aktivít. 

Ani Sidor nezbieral na registráciu svojej strany podpisy. V októbri 2016 prevzal Stranu rómskej únie na Slovensku. 

Kodraziho firma Tamam Comerc spravuje a prenajíma priestory v budove Jumbo centra na Masarykovej ulici. Objekt mu v roku 2014 zveril Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v SR. 

reklamná správa

Čítajte viac: politika

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím