27.02.18

V Košiciach horí budova daňového úradu

foto: Ľubo Ferko

Aktualizované. V centre mesta zachvátil požiar historickú budovu, v ktorej sídli Daňový úrad Košice. Objekt na Železničnej ulici má v plameňoch celú južnú časť strechy a podkrovie.

Už teraz je jasné, že horná časť budovy, ktorú práve rekonštruovali, bude úplne zničená. Na miesto postupne prichádzajú ďalšie a ďalšie vozidlá hasičského a záchranného zboru. Hasiči oheň likvidujú z výsuvných plošín. Plamene rozdúchava a rýchlo šíri silný vietor. Priestor zásahu zabezpečujú policajti. Množstvo prizerajúcich sa ľudí držia v dostatočnej vzdialenosti. Zamestnanci daňového úradu boli evakuovaní. Do budovy sa presťahovali len v októbri z Rozvojovej ulice.

reklamná správa

Aktualizované: 14:30 hod. „S pomocou termo kamery stále zisťujeme a dohášame nové ohniská, ktoré rozfúkavá silný vietor. Pri hasení zasahovali hasiči nielen z Košíc, ale aj z okolitých hasických staníc a desať kusov techniky. Zrútila sa približne tretina strechy a zničené sú aj priestory podkrovia,“ povedal nám hasický veliteľ zásahu Martin Baran. 

Zmeny v MHD

Aktualizované: 14:00 hod. Električky v smere na Havlíčkovu ulicu stále nepremávajú. „Hasenie požiaru a odstávka elektrickej energie v širšom okolí horiacej budovy si vynútili dopravné obmedzenia. Električky č. 2 a 4 vynechávajú úsek Námestie Maratónu mieru - Havlíčkova. Od zastávky Radnica Starého mesta pokračujú na konečnú pri Botanickej záhrade. Zmeny sú aj na autobusových linkách číslo 14, 17, 19, 22. Pre linku x6 je konečná zastávka aj východzou. Dopravné obmedzenia budú trvať do odvolania,“ informovala nás hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Michaela Karaffová.

reklamná správa

Má vyše sto rokov 

Stavba na Železničnej vyrástla na mieste bývalých kasární. V novembri 1913 tu začali stavať prvú časť komplexu prevádzkového riaditeľstva Košicko-bohumínskej železnice. Masívny neobarokový palác s prvkami secesie dali do užívania 1. novembra 1915.

V objekte bolo 147 kancelárií, na obytné účely slúžilo 74 izieb. Prevádzkovú budovu Košicko-bohumínskej železnice, ktorú po roku 1918 prevzalo Riaditeľstvo Štátnych dráh, v rokoch 1921 – 1926 rozšírili prístavbou z juhovýchodnej strany. V prístavbe bolo 195 kancelárií, byt riaditeľa a námestníkov, jedáleň, tlačiareň, sklady.

(ROK, FER)
foto: Veronika Janušková

Palác železníc má vyše sto rokov

Viac k téme

27.02.18
Palác železníc má vyše sto rokov

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím