23.04.19

V Košiciach začína Fashion Revolution Week

ilustračná foto: Veronika Janušková

Košice sa aj tento rok zapoja do celosvetovej kampane Fashion Revolution, ktorá chce poukázať na znečisťovanie planéty odevným priemyslom, rýchlou módou a značkami, ktoré prevádzkujú fabriky s častokrát neľudskými podmienkami pre prácu.

Košické Kino Úsmev sa tak od stredy do nedele 28. apríla premení na miesto módy a ekológie.

Ako informovala za Kino Úsmev Nina Šilanová, Košice sa pridávajú ku kampani v koordinácii s Fashion revolution Slovensko.

Ide o dobrovoľnícke hnutie, ktoré podporujú dizajnéri, influenceri a aj partneri z komunálneho a podnikateľského prostredia, ktorým nie je problematika znečisťovania životného prostredia ľahostajná. Na prebiehajúcich eventoch, happeningoch a workshopoch chcú tak osloviť interaktívnym spôsobom čo najširšiu verejnosť.

reklamná správa

Tragédia v továrni

Hnutie Fashion Revolution fashionrevolution.org vzniklo v Londýne po tragédii z 24. apríla 2013 v bangladéšskom meste Rana Plaza, kedy sa zrútila niekoľko poschodová textilná továreň.

Pod jej troskami zahynulo 1 130 ľudí. Nešťastie upriamilo pozornosť na neľudské podmienky v akých pracujú títo ľudia a začalo sa hovoriť aj o obrovskom znečisťovaní životného prostredia textilným priemyslom.

reklamná správa

Program Fashion revolution week 2019 Košice:


24. apríla

Program bude pozostávať z otváracej projekcie dokumentárneho filmu „The True Cost“ o zákulisí módneho priemyslu, ktorá sa uskutoční v stredu 24. apríla.

Po projekcii dokumentu bude nasledovať diskusia s hosťami zameraná na tematiku lokálnej módy, jej vplyvu na „spomaľovanie rýchlej módy“ a rôzne možnosti ako vyrábať, nakupovať a recyklovať zodpovednejšie, ako aj o globálnych dopadoch na životné prostredie, ktoré produkuje odevný priemysel.
 
25. - 27. apríla

V podzemných priestoroch Kina Úsmev bude otvorený POP-UP store obchod so značkami lokálnych návrhárov, ktorí sa snažia k móde pristupovať ekologicky. Môžete si vyskúšať a zakúpiť modely Idy Sándor, We are not sisters, Jany Spišak, Jany Polak, Floma či prírodnú kozmetiku Zindeo.

V sobotu 27. apríla prebehne workshop Jany Polak venovaný prerábaniu oblečenia. Starým kúskom budú môcť účastníci vdýchnuť novú dušu pomocou rôznych ozdôb, aplikácií, nových strihov, či nažehľovačiek. Vo večerných hodinách sa priamo na dvore pred Kinom Úsmev uskutoční módna performance niekoľkých mladých tvorcov, ktorí sa venujú prevažne upcyclovaniu. 

28. apríla

Posledný deň bude v podzemí Kina Úsmev od 14. do 18. hod. prebiehať prvý košický SWAP oblečenia. Za symbolický poplatok si môžete doniesť obmedzený počet vyradených kúskov a vymeniť ich za kúsky, ktoré sa Vám momentálne do šatníka hodia viac.

(OK)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím