25.06.20

Wirecard ohlásila bankrot. V Košiciach má pobočku so 400 zamestnancami

foto: Veronika Janušková

Minulý týždeň sa vo svete technológií a financií prevalil škandál nemeckej firmy Wirecard, ktorej v účtovníctve chýba približne 1,9 miliardy eur. Akcie spoločnosti vzápätí klesli o viac ako 90 percent a vyhlásila bankrot. Stovky zamestnancov v košickej pobočke ostalo šokovaných a čakajú, čo s nimi bude.

Wirecard má v košickom biznis centre na Štúrovej ulici pobočku. Podľa informácií od nášho zdroja mal v nej vo štvrtok panovať chaos.

„Ide o trikrát väčší škandál, ako bol Enron. Keby ste teraz vošli do firmy, všetci sú tam v šoku, čakajú, čo sa bude diať, delia si počítače a majetok. Tipujem, že neuvidia ani výplaty. Mám klientov, ktorí majú v akciách tisíce, ale tie sú už bezcenné,“ uviedol zdroj z finančného prostredia, podľa ktorého sa situácia dotkne približne 400 zamestnancov. 

Situáciu sme na mieste boli overiť aj osobne. Na prvom z piatich poschodí, kde firma sídli, sme stretli zamestnankyňu, podľa ktorej zatiaľ všetci riadne pracujú a žiadnu výpoveď nikto nedostal.

„Nepreberajú sa žiadne počítače, nepanuje tu žiaden chaos, ani nič podobné. Poobede majú prebehnúť stretnutia vedenia spoločnosti a následne vás o ich výsledkoch budeme informovať, napíšte nám mail,“ uviedla pracovníčka, ktorá sa k situácii vo firme ďalej nechcela vyjadrovať. 

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Snažia sa dostať zo šoku

Neskôr sme sa dovolali zamestnankyni, podľa ktorej boli minulotýždňové informácie pre zamestnancov košickej pobočky šokom. 

„Snažíme sa z toho šoku dostať, dozvedeli sme sa to minulý týždeň v piatok (19. 6.), keď začali vychádzať zahraničné správy. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa niečo také deje. Mali sme projekty, všetko bolo platené načas, výplaty chodili načas,“ uviedla. 

Podľa jej slov kvôli opatreniam v súvislosti s koronavírusom pracuje z domu 70 percent zamestnancov spoločnosti a vo firme je fyzicky len niekoľko ľudí. „Snažíme sa získať informácie, podľa ktorých sa nejakým spôsobom zariadime, a pracovať na tom, aby sa naša pobočka udržala ďalej na trhu,“ uviedla s tým, že v prípade záverov z rokovaní nás budú mailom informovať. Do uzávierky KOŠICE:DNES sme však závery z rokovania nedostali. 

Na mieste bolo len zopár zamestnancov, 70 percent ľudí firmy pracuje z domu. Foto: Veronika Janušková
Na mieste bolo len zopár zamestnancov, 70 percent ľudí firmy pracuje z domu. Foto: Veronika Janušková

Miliardy na neexistujúcich účtoch

Účtovný škandál Wirecardu vypukol minulý týždeň po tom, ako audítori spoločnosti Ernst & Young informovali, že v jej účtoch chýba 1,9 miliardy eur. Spoločnosť tvrdila, že chýbajúce prostriedky, ktoré mali slúžiť na krytie rizík pri obchodovaní, boli vedené na účtoch v juhovýchodnej Ázii vo dvoch filipínskych bankách. Tie však uviedli, že Wirecard nie je ich klientom a dokumenty, ktoré mali vklad peňazí dokazovať, sú falzifikáty. Firma neskôr priznala, že tieto účty zrejme vôbec neexistovali. 

Akcie celosvetovej technologickej spoločnosti Wirecard s centrálou v Mníchove, ktorá poskytuje elektronické platobné služby offline, online a na mobilných zariadeniach, zažívajú v súvislosti so škandálom voľný pád. Z minulotýždňových 150 dolárov klesli ich akcie na 10 dolárov.

Generálny riaditeľ Markus Braun bol pre škandál zatknutý. Foto: TASR
Generálny riaditeľ Markus Braun bol pre škandál zatknutý. Foto: TASR

Riaditeľa prepustili na kauciu

Generálny riaditeľ Markus Braun pre škandál minulý týždeň rezignoval a v utorok (23. 6.) bol dokonca zatknutý. Vyšetrovatelia ho podozrievali, že nadhodnocoval príjmy a klamal o skutočnom stave firmy, aby ju zatraktívnil pred investormi. Neskôr bol prepustený na kauciu vo výške 5 miliónov eur. V pondelok tohto týždňa firma vyhodila prevádzkového riaditeľa Jana Marsaleka, ktorý mal na starosti každodenný chod firmy, vrátane spomínaných aktivít v juhovýchodnej Ázii. Prokuratúra sa teraz usiluje o jeho zadržanie a v súčasnosti by sa mal nachádzať na Filipínach.

reklamná správa

(KAC/TASR)

Požiadali o ochranu súdu pred veriteľmi

Predstavenstvo spoločnosti Wirecard prijalo rozhodnutie, že podá na okresný súd v Mníchove žiadosť o začatie konkurzu „pre hrozbu platobnej neschopnosti a nadmerné zadlženie“. Vo štvrtok (24. 6.) požiadalo súd o ochranu pred veriteľmi, ktorým spoločnosť dlhuje vyše 3,5 miliardy eur. Veritelia sa tak môžu pripraviť na takmer úplné odpísanie svojich pohľadávok.

Spoločnosť Wirecard bola v Nemecku považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb a jej akcie boli zaradené aj do prestížneho indexu frankfurtskej burzy DAX. Po vypuknutí účtovného škandálu bola zároveň prvou spoločnosťou, ktorá bola z indexu DAX vyradená. Wirecard dlhuje 3,5 miliardy eur, z toho 1,75 miliardy eur predstavujú pôžičky od 15 bánk vrátane Commerzbank, ABN Amro, LBBW a ING. A ďalšie peniaze dlhuje investorom, ktorí nakúpili dlhopisy spoločnosti.

Už vlani sa však začali v britskom denníku Financial Times objavovať články, ktoré spochybňovali účtovné postupy firmy. Spoločnosť to vždy odmietala, no jej akcie od tej doby citeľne klesli. Ďalší prepad sa dostavil pre súčasný škandál s chýbajúcimi miliardami. 

(TASR)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím