Zdieľanie elektrických skútrov má zelenú
Štátny dopravný úrad ministerstva dopravy prvýkrát uznal typové schválenie elektrického jednostopového motorového vozidla na Slovensku.
Je to dobrá správa pre spoločnosť Antik Telecom, ktorá chce v Košiciach spustiť zdieľanie týchto ekologických dopravných prostriedkov. Fungovať má na podobnom princípe ako bikesharing.
Typové schválenie sa týka štyroch typov motoriek Antik Super SOCO. Ide o prvé plne elektrické motorky, ktoré môžu byť registrované na Slovensku ako motorové vozidlá kategórie L1 alebo L3. Vozidlá kategórie L1 vyžadujú vodičské oprávnenie typu AM, ktoré je vydávané s bežným vodičským preukazom. Motorky L3 potrebujú vodičské oprávnenie typu A1.
[ad][/ad]Prví záujemcovia
Typ Antik Super SOCO CU-X je skúter, ktorý budú môcť Košičania používať v systéme zdieľaných skútrov. Prejavili o ne záujem aj hotely, ktoré chcú malé motocykle poskytnúť pre svojich hostí.
„Momentálne budujeme servisnú sieť na predaj týchto motoriek,“ uviedol Peter Blass, riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Antik.
Ich tím v zložení hardverový dizajnér, vývojári a programátori pracovali na riadiacom module a elektronickej časti motoriek. Výrobcovia dizajnu tela motoriek pracovali pre spoločnosť Honda a sú zameraní na západný trh. „Asi sme prví, ktorí uverili tomu, že tento segment má zmysel,“ dodáva nadšene Blass.

Možno na jeseň
Systém zdieľaných skútrov plánujú približne na jeseň tohto roka. Pre jeho správne fungovanie je potrebná rozsiahla sieť nabíjacích staníc.
Skútre budú určené na zdieľanie, ale záujemcovia si ich môžu aj kúpiť. Na motorky radu L sa bude môcť pravdepodobne žiadať v tomto roku dotácia na podporu elektromobility zo strany štátu.
V Košiciach už od februára funguje carsharing. K súčasným 20 elektrickým vozidlám Sharengo pribudne ďalších 53 žltých áut.
Podľa Petra Libu, konateľa Sharengo Slovensko, je v súčasnosti v systéme zaregistrovaných vyše tritisíc užívateľov. Autá majú v pláne rozšíriť aj do ďalších mestských častí.
Čítajte aj:
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Pôsobil v mnohých krajinách sveta a zakotvil v Košiciach. Generálny riaditeľ Národného divadla Košice získal prestížnu cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla. Toto vyznamenanie sa zväčša odovzdáva umelcom pri príležitosti významného životného jubilea. Ocenená je tak práca a tvorba, ktorú priniesli spoločnosti a divákom.
Rozsvietením vianočného stromčeka na Hlavnej ulici pri Immaculate a otvorením trhov sa začala v Košiciach šíriť sviatočná atmosféra. Pýtali sme sa preto Košičanov, aký rozpočet majú pripravený na kúpu vianočných darčekov.
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!