09.07.19

Zlatý žobrák bude neskôr

foto: Veronika Janušková

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach bol založený ešte v roku 1995. Aktuálnemu ročníku však hrozilo, že sa pre nedostatok peňazí neuskutoční. 

Organizátorom festivalu je Nadácia City TV Košice, ktorej výkonnou riaditeľkou je Eva Děkanovská. Hovorí o veľkom úsilí zohnať na podujatie financie, vďaka ktorému sa nakoniec uskutoční, aj keď nie v tradičnom termíne začiatkom júna, ale 4. – 8. septembra. Premietať sa bude  v košickom Kulturparku. 

„Bez peňazí sa takáto akcia zorganizovať jednoducho nedá. Malou čiastkou nám prispelo mesto Košice, ale aj Košický samosprávny kraj, i keď jeho príspevok je omnoho nižší, ako sme žiadali. Taktiež nám pomôže mestská príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá,“ hovorí Děkanovská.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Aj verejná zbierka 

Zároveň zorganizovali verejnú zbierku. Zapojilo sa do nej 96 darcov, ktorí prispeli sumou 7 200 eur. Děkanovská hovorí, že rozpočet festivalu je 86-tisíc, zatiaľ majú prisľúbené zdroje na pokrytie iba asi štvrtiny. 

Na účte ale peniaze zatiaľ nemajú, preto festival preložili. „Nikto sa neponáhľa, iba my,“ povedala riaditeľka. Dodáva, že tento ročník bude rozsahom skromnejší. 

Pomôcť festivalu môže stále ktokoľvek, či už dobrovoľníctvom, alebo finančne. „Vítame ľudí, ktorí majú vzťah k filmu, ktorí by nám určite pomohli napríklad pri premietaní. Možno budeme potrebovať pomoc aj pri rozhodovaní o divácky najúspešnejšom filme,“ vraví Děkanovská. 

Hlavnou organizátorkou festivalu je od jeho začiatku Eva Děkanovská. foto na strane: Veronika Janušková
Hlavnou organizátorkou festivalu je od jeho začiatku Eva Děkanovská. foto na strane: Veronika Janušková

Záujem z celého sveta 

Do súťaže došlo viac ako 3 400 filmov. Rozdelené boli do dvanástich skupín. Vybraných je už zhruba 60 finálových programov, porota si ich už pozerá cez internet, prideľuje im body a čoskoro bude jasné ich poradie. Víťazov organizátori osobne pozvú na festival v rámci svojich finančných možností. 

Prihlásilo sa 115 krajín, až tristo filmov prišlo z Indie, z Iránu 299, USA 195. Prekvapením sú napríklad filmy zo Saudskej Arábie, Portorika, Panamy, Jordánska, Konga či Nového Zélandu. Z celkovej svetovej produkcie, ktorú do Košíc dostali, je až 56 percent od mladých autorov. 
Napriek dobrému menu vo svete sa festivalu Zlatý žobrák na Slovensku ťažko hľadá podpora. Děkanovská si myslí, že je to hlavne preto, že je pre publikum obsahovo náročnejší a má nekomerčný charakter.  „My neriešime tančeky či pesničky, my máme témy, ktoré hýbu Európou aj celým svetom. Ak sa chceme venovať  vážnym veciam, bez podpory to nejde,“ dodala. 

Čo je Zlatý žobrák?
Medzi príbehmi, ktoré kolujú po Košiciach je aj príbeh o žobrákovi, ktorý mnoho rokov prosil ľudí o peniaze. Čo vyžobral, použil múdro a postavil si dom na Hlavnej ulici. Dom naozaj existuje, na vrchole jeho strechy je socha žobráka. Kópiu tejto sochy vyrobil akademický sochár Arpád Račko. Odovzdáva sa lokálnej televízii ako hlavná cena na medzinárodnom festivale lokálnych televízií.

 

reklamná správa

Čítajte viac: festivaly media

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím