10.01.19

Zlodejom neuniknú ani významné osobnosti

foto: mg

Vandali vyčíňali na Verejnom cintoríne v Košiciach, kde poškodili náhrobný kameň na hrobe Antona Prídavka a odcudzili jeho reliéfnu podobizeň. 

V uvedenom prípade vedie Obvodné oddelenie policajného zboru Košice - Juh trestné stíhanie pre prečin hanobenia miesta posledného odpočinku. V prípade dokázania viny je za tento skutok trestná sadzba až  dva roky. 

reklamná správa

Odsúdeniahodný čin

Doposiaľ neznámy páchateľ v presne nezistenom čase od 17. hodiny dňa 12.12.2018 do 8. hodiny dňa 13.12.2018 odcudzil plastiku z pomníka vojnového hrobu na verejnom cintoríne  na Rastislavovej ulici v Košiciach, ktorej autorom je akademický sochár František „Fraňo“ Gibala. Škoda doposiaľ vyčíslená nebola. 

Aj z morálneho hľadiska ide „o odsúdeniahodný čin, nech už bola motivácia páchateľa akákoľvek,“ reaguje na zmiznutie plastiky s reliéfom tváre A. Prídavka z jeho náhrobku Marián Gladiš z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorý sa dlhodobo venuje životu a dielu tejto osobnosti. 

akto vyzeral náhrobný kameň pred útokom vandalov. Foto: mg
akto vyzeral náhrobný kameň pred útokom vandalov. Foto: mg

Dočká sa opravy?

Paradoxne by mohol tento čin viesť k oprave náhrobku, ktorý je už niekoľko rokov v nevyhovujúcom, priam chátrajúcom stave. Pamiatkam by mala byť zo zákona venovaná osobitná starostlivosť, údržba však v praxi naráža na nedostatok finančných prostriedkov. 

„Na náhrobnom kameni chýbali alebo boli poškodené viaceré písmená. Možností na nápravu bolo v ostatnom čase niekoľko, napríklad pri príležitosti 110. výročia narodenia Antona Prídavka v roku 2014, či 70. výročia jeho predčasného úmrtia v roku 2015. Žiaľ, k zlepšeniu stavu pomníka napriek viacerým upozorneniam a apelom nedošlo. Teraz sa otvára priestor na jeho celkovú obnovu s cieľom navrátiť mu podobu, akú pôvodne mal a akú si zaslúži,“ upozorňuje M. Gladiš.

Anton Prídavok (1904 – 1945) 
- pedagóg, literát, prekladateľ, kultúrno-osvetový a divadelný činovník, novinár, publicista, významný rozhlasový pracovník, literárny historik a kritik, verejný činiteľ, horlivý slovenský národovec
- aktívne sa venoval činnosti v Matici slovenskej (založil literárny odbor MS) a v Slovenskej lige (bol košický župný tajomník)
- tajomník literárneho oddelenia košickej odbočky Radiojournalu – spoločnosti s monopolným právom na rozhlasové vysielanie v celom Československu
- začal vydávať aj prvý, doposiaľ vychádzajúci jazykovedný časopis Slovenská reč
- riaditeľom prešovskej pobočky rozhlasu bol až do vypuknutia SNP
- ako aktívny účastník povstania bol zatknutý gestapom – zomrel na následky mučenia štyri dni po skončení vojny
- bol pochovaný v Ružomberku, ale v roku 1946 boli jeho ostatky na popud Slovenskej ligy exhumované a slávnostne pochované na čestnom mieste Verejného cintorína v Košiciach. 

(TS)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím