Dolieha na vás jarná únava? Zatočte s ňou
Po dlhých zimných mesiacoch konečne prichádza jar. Dni sa predlžujú a vonku vládne príjemné počasie. Mnohí však v tomto období pociťujú nedostatok energie, vyčerpanosť a zmenu nálad. Možno aj vás zastihla jarná únava.
Aj keď sa z medicínskeho hľadiska nezaraďuje medzi klasické diagnózy, trpí ňou väčšina populácie. Jarnej únave sa dá vyhnúť. K tomu je potrebné zmeniť životosprávu a dopriať si viac vitamínov a pohybu.
Zo zimy do tepla
Mnohí v tomto období bojujú s pocitom únavy a nevedia sa sústrediť. Jarná únava je však dôsledkom viacerých vonkajších vplyvov. „V prvom rade je to komplexný stav celého organizmu, ktorý je po zimnom období vyčerpaný. Ľudia podliehajú nedostatku slnečných lúčov, vitamínu D a výrazným teplotným zmenám,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach.
Depresia vs. jarná únava
Jarnú únavu si niektorí zamieňajú s depresiou. Tá je pritom definovaná ako duševná choroba, ktorej hlavným príznakom je porucha nálady. „Je to závažná diagnóza sprevádzaná intenzívnym smútkom, vyčerpaním organizmu. Depresívni ľudia strácajú záujem o každodenné veci a do všetkého sa musia nútiť a cítia sa unavení. Aj maličké rozhodnutia im spôsobujú problém. Typické je kolísanie nálady v priebehu dňa. Ráno a dopoludnia sa môžu depresívni pacienti cítiť najhoršie,“ hovorí Klasová.
Ak ide o únavu z dôsledku stresu alebo príchodom jarného obdobia, ktoré je sprevádzané teplotnými zmenami, človek nemusí hneď trpieť depresiou. Podľa psychologičky stačí do každodenného režimu zakomponovať pravidelný pohyb a lepšiu životosprávu.
„Niekedy stačí počúvať svoje telo, ono povie, čo potrebuje. Jarná únava je výsledkom hľadania rovnováhy. Preto je potrebné, aby sme v tomto období boli jednoducho aktívnejší,“ dodáva.
Zlepšite si náladu cvičením
Jednou z najúčinnejších foriem ako jej nepodľahnúť, je pohyb na čerstvom vzduchu. Cvičením sa aktivujú endorfíny známe ako hormóny šťastia, ktoré naštartujú do celého dňa nielen vaše telo, ale aj myseľ.
Slnečné lúče sa starajú o tvorbu serotonínu, ktorý vám na tvári vyčarí úsmev a zlepší náladu. Nezabudnite ani na správne hlboké dýchanie. Práve ním sa produkuje hormón kortizol, ktorý zlepšuje psychický stav.
Čistá voda a vitamíny
Stratenú energiu si môžete doplniť aj prostredníctvom ľahkej a čerstvej stravy, ktorá by mala obsahovať dostatočné množstvo potrebných živín, vitamínov, vlákniny a minerálov. Strava ovplyvňuje nielen našu fyzickú, ale aj psychickú kondíciu.
Okrem vitamínu D, ktorý získavame zo slnka, je pre náš organizmus nevyhnutný aj vitamín C, ktorý je snáď najpotrebnejším antioxidantom. Stimuluje tvorbu bielych krviniek a chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Na zlepšenie imunity si doprajte aj vitamíny skupiny B, ktoré zlepšujú fyzickú a psychickú pohodu.
Častou príčinou chronickej únavy je aj dehydratácia. Denne si preto doprajte dva až tri litre tekutín. Či už vo forme čistej vody, bylinných čajov alebo ovocných štiav. Nezabudnite na dostatok oddychu. Zrelaxujte sa v saune, stretnite sa s priateľmi alebo si prečítajte knihu na čerstvom vzduchu.
Foto: shutterstock