
História

Vedeli ste? Tieto zaujímavé historické osobnosti sú pôvodom z Košíc
Pri potulkách Košicami možno málokedy myslíme na ich bohatú históriu. A len zriedkakedy si uvedomujeme, aké osobnosti sa pred nami kedysi prechádzali po Hlavnej ulici či žili v meštianskych domoch, ktoré sú do dnešných dní hmotnou spomienkou na život vtedajšej spoločnosti.

Podľa Korčoka sa boj za slobodu, demokraciu a zvrchovanosť nikdy nekončí
Boj za slobodu, demokraciu a zvrchovanosť sa nikdy nekončí. Odkaz z roku 1968 je stále platný. Vo vyhlásení to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok pri príležitosti výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na Slovensko.

Pred 54 rokmi obsadili vojská Varšavskej zmluvy Československo
Slovensko, ako aj Česká republika, si dnes pripomínajú 54. výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy. V noci z 20. na 21. augusta 1968 totiž na územie vtedajšieho Československa vtrhli vojská Zväzu sovietskych socialistických republík, Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky.

Dnes si pripomíname Sviatok práce
Dnes si pripomíname Sviatok práce. Prvýkrát sa 1. máj oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku vrátane Čiech, tiež v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, USA a ďalších krajinách.

Nenápadné skvosty Košíc. Viete, akými príbehmi sú opradené? (FOTO)
Košice patria k najkrajším mestám na Slovensku s množstvom historických pamiatok. Okrem Dómu sv. Alžbety či Urbanovej veže však ukrývajú aj iné zaujímavé skvosty, ktoré nie sú až také známe.

Mlynský náhon dával mestu život
Hornád kedysi vytváral pri Košiciach mnohé meandre (riečne zákruty) a slepé ramená. Najväčším z nich bol Mlynský náhon.

Mestský park bol miestom relaxu Košičanov aj v minulosti
Obyvatelia nášho mesta kedysi nemuseli za relaxom a aktívnym odpočinkom chodiť ďaleko. Najobľúbenejšie rekreačné stredisko mali takpovediac hneď za rohom.

Stará košická železničná stanica
Železničnou stanicou v Košiciach prejdú denne tisíce ľudí. Ako vyzerala kedysi, si pamätá málokto. Našťastie existujú archívy, pamätníci a zberatelia starých fotografií.

Počas holokaustu milióny ľudí stratili dôstojnosť aj život, zdôraznil rezort spravodlivosti
Milióny ľudí stratili počas holokaustu dôstojnosť aj život pre zvrátenú ideu rasovej a etnickej nerovnosti. Zdôraznilo to Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) vo svojom profile na sociálnej sieti v súvislosti s dnešným Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.

Dnes uplynulo 16 rokov od tragickej leteckej nehody slovenského vojenského špeciálu
Slovensko si dnes pripomína 16. výročie najväčšej leteckej tragédie v ére samostatného štátu. V roku 2006 pri náraze vojenského lietadla do kopca Borsó neďaleko maďarskej obce Hejce zahynulo 41 profesionálnych vojakov a jeden civilný zamestnanec Ministerstva obrany SR.

Ohňostroj či predsavzatia: TOTO je pôvod novoročných symbolov
Koniec roka je čas, kedy sa lúčime so starým rokom a oslavujeme nový začiatok. S týmto dňom sa nepochybne spájajú veľkolepé ohňostroje, novoročný prípitok so šampanským, či rôzne predsavzatia a povery.

Lyžovanie je staršie ako si myslíte, TOTO je jeho minulosť
Lyžovanie patrí k bežným zimným aktivitám. Či už lyžujete pretekársky, alebo len tak pre zábavu, pravdepodobne ste sa nikdy nezamysleli nad tým, ako také lyže vlastne vznikli.

Nostalgia Košíc: zaspomínajte si na historické Košice (foto)
S koncom roka sa obraciame späť nielen na to, čo sa zmenilo za posledný rok, ale aj za tým, ako vyzeral náš život doposiaľ.

Kto stojí za najúspešnejším maratónom na Slovensku?
S jeseňou a sychravým počasím sa nám nezadržateľne blíži ďalší, v poradí už 98.ročník Medzinárodného maratónu mieru.

História košickej ZOO
Meststá časť Kavečany, prírodné prostredie Čiernej Hory, presne tu sa na ploche veľkej 288 hektárov nachádza najväčšia zoologická záhrada na Slovensku – Zoologická záhrada Košice.

8. máj je pripomienkou na Slovákov, ktorí bojovali po celom svete
Pri výročí konca 2. svetovej vojny v Európe 8. mája 1945 si nepripomíname len ľudí, ktorí oslobodzovali územie Slovenska, ale aj tých, ktorí zo Slovenska pochádzali a pomáhali poraziť nacistov a ich spojencov po celom svete.

Slovensko si dnes pripomína 102. výročie od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika
Slovensko si dnes pripomína 102. výročie od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Pri návrate z Talianska na Slovensko 4. mája 1919 sa jeho lietadlo pri pristávacom manévri zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Významná secesná stavba Košíc, Tostov palác, ožíva…
Niekdajším majiteľom bola prominentná košická osobnosť Ladislav Tost. Teraz sa majiteľom reprezentačného bytu v tejto pozoruhodnej stavbe môžete stať aj vy.

Mladíci z Košíc našli brutálnu smrť na hranici. ICH VRAH MÁ SYMBOLICKÝ HROB MEDZI OBEŤAMI KOMUNIZMU
A. Kandráč a Š. Majančík túžili po živote v slobodnej krajine. Falošný prevádzač ich v júli 1950 za Vimperkom pre peniaze ubil sekerou.

Slávny Hotel Európa bol pýchou Košíc
V hoteli boli ubytovaní Sándor Márai i Jozef Tiso. Úrovňou služieb a noblesou sa vyrovnal aj o tri roky mladšiemu hotelu Schalkház.