Polročné vysvedčenie upozorňuje, čo treba napraviť
Dnes všetci žiaci a študenti stredných a základných škôl dostanú ocenenie za svoje päťmesačné úsilie v škole. Ako malú odmenu dostanú v piatok polročné prázdniny. Deti zo základných škôl sa môžu tešiť na dva dni voľna, keďže vo štvrtok majú učitelia celomestský metodický deň.
V pondelok 6. februára sa začne druhý polrok. Ak polročné vysvedčenie nedopadlo úplne najlepšie, do konca školského roku zostáva ešte dosť času na nápravu.
Známky by nemali prekvapiť
„Žiaci aj rodičia by mali mať v tomto čase na pamäti, že horšie známky na polročnom vysvedčení nie sú žiadnou pohromou, ale iba upozornením či varovaním. Vysvedčenie by tiež nemalo byť žiadnym prekvapením. O študijných výsledkoch svojich detí sú totiž rodičia pravidelne informovaní na triednych schôdzkach. Spoločným úsilím sa teda do konca školského roka dá všetko napraviť,“ hovorí učiteľka zo Základnej školy na Masarykovej ulici Lucia Kysilková.
Poznajte možnosti dieťaťa
Niektorí školáci majú z vysvedčenia strach. Rodičia by však nikdy nemali zabudnúť, že ak chcú svoje dieťa povzbudiť, je potrebné ho aj pochváliť. Aj za malý úspech. Slovné uznanie je najlepšou motiváciou pre dobré výsledky v škole. „Rodičia by mali pristupovať k výsledkom dieťaťa realisticky. Nemali by ho ani podceňovať, ale ani preceňovať. Mali by jednoducho vedieť, na čo ich dieťa má,“ upozorňuje učiteľka.
Povzbudzovať trojkára tým, že sa v priebehu ďalšieho polroka zlepší a donesie samé jednotky, je nereálne. Na druhej strane netreba až priveľmi znižovať nároky. Rešpektovanie možností dieťaťa určite neznamená, že by ste od neho nemali chcieť viac. Keď vidíte, že na jeho polročnom vysvedčení sa objavili trojky a učeniu podľa vášho názoru nevenuje dostatok úsilia, mali by ste naň trochu zatlačiť.
Porovnávanie nepomáha
Každé dieťa je jedinečné. Preto by ste ho nemali porovnávať so vzornejšími spolužiakmi. Ani dospelému človeku sa veľmi nepáči, ak ho začnú porovnávať s niekým úspešnejším.
„Dajte dieťaťu najavo, že poznáte jeho kvality. Niektoré deti sú športovo založené a matematika im až tak nejde, na druhej strane iné dieťa nemá problém so slovenčinou, ale namaľovať nejaký obrázok je preň hotová katastrofa,“ vysvetľuje Lucia Kysilková.
Zbytočne nestresuje
Ak polročné vysvedčenie nedopadlo podľa vašich predstáv, mali by ste za ním urobiť akúsi symbolickú čiaru. Vezmite dieťa napríklad do obľúbenej cukrárne či na prechádzku do zoo, a v pokoji si spolu s ním pripravte stratégiu nasledujúceho polroku. Vyhrážkami typu „S takými známkami mi domov už ani nechoď“ alebo „Z teba nič nebude“ nič nedosiahnete, iba privediete svojho potomka do zbytočného stresu. V poslednom čase aj tak stúpa počet detí, ktoré sa obracajú na linky dôvery, pretože sa boja ísť s vysvedčením domov. Nezabudnite, že vzdelanie by malo vaše dieťa tešiť.
Horšie či zlé známky nie sú iba vizitkou vášho dieťaťa. Ak sa pravidelne zaujímate o prospech v škole, dozviete sa o problémoch, ktoré je potrebné v spolupráci s učiteľmi riešiť. „Škoda, že veľa rodičov sa zaujíma o výsledky svojich detí tesne pred vysvedčením. Keď sa vtedy dozvedia, že ich syn alebo dcéra bude mať na vysvedčení trojku či štvorku, začnú vyjednávať, či by nestačilo urobiť nejaký projekt, a tým by sa známka zlepšila. Niektorým rodičom sa to aj ťažko vysvetľuje, že to nie je o jednom projekte, že to je ocenenie za polročnú prácu, a ak by boli prišli skôr, vedeli by, kde a v čom treba pomôcť.“
Niekedy pomôže aj zlyhanie
Trestať či netrestať dieťa za zlé výsledky v škole?„Namiesto rozhodovania sa, aký trest by bol pre dieťa vhodný za zlé známky, skúste sa s vaším dieťaťom porozprávať o dôvodoch, ktoré k zlým známkam viedli,“ odporúča psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej 8 v Košiciach a dodáva, že je potrebné brať do úvahy fakt, že nie každé dieťa môže mať jednotky z každého predmetu. „Rozhovor o očakávaniach by mohol pomôcť. V niektorých prípadoch postačí zmena režimu doma po škole, t. j. vyvážená miera štúdia, voľného času a športu. Ak už nič iné nepomáha, dovoľte svojmu dieťaťu zlyhať. Neúspech detí je pre ich vývoj veľmi dôležitý, naučí ich disciplíne,“ vysvetľuje psychologička.
—
Motiváciou dokážu rodičia pomôcť deťom s učením
Možno sa to stalo aj vám, že sa vaše dieťa odmietalo učiť. Predmety, ktoré preberali v škole, boli preň nudné, učiteľ zle vysvetľoval látku, spolužiaci vyrušovali…
Škola hrou
Už Ján Amos Komenský vedel, že učiť by sa malo hrou. Učiteľ v škole veľakrát nemá na to čas, pretože je tlačený rôznymi plánmi a jednoducho musí látku prebrať. Pokúsiť sa však o to môžete vy doma. Podmienkou je, že musíte vedieť, čo sa deti momentálne učia. Spájajte učenie s tým, čo má dieťa rado. Ukážte mu vzťah učiva k tomu, čo ho baví. Dejepis sa dá učiť v múzeu, matematika pri nákupe v obchode, zemepis pomocou rôznych obrázkov na internete.
Pochvala poteší
Aj chváliť treba vedieť. Dieťa by nemalo túžiť po dobrých výsledkoch v škole iba preto, že ho za ne pochválite alebo mu niečo kúpite. Odmeňovanie je skvelou motivačnou pomôckou. Viac ako peniaze či rôzne darčeky by ste však mali využívať iné typy odmeňovania, napríklad spoločný výlet či možnosť ísť neskôr spať.
Neúspechy
Za školské neúspechy deti netrestajte a nič im nezakazujte. Najprv to skúste podobrom. Porozprávajte sa s nimi o ich pocitoch a dôvodoch, prečo sa nechcú učiť. Dieťa si takto vo vás nájde oporu a bude vám viac dôverovať. Potom sa dokáže zveriť aj s nepríjemnými vecami. Budovanie dôvery trvá dlho. Tvrdý domáci režim a zákazy nepomáhajú. Snažte sa skôr vytvoriť priateľskú atmosféru a s deťmi vychádzať ako s rovnocennými členmi domácnosti.
Ak nič nezaberá
Alternatívnou možnosťou, ako vyriešiť problém s neposlušným školákom, je doučovanie. Dnes existuje veľa možností na súkromné doučovanie kvalifikovaným učiteľom alebo vysokoškolákom. Druhá možnosť je veľakrát efektívnejšia, pretože mladí ľudia si vedia skôr nájsť cestu k deťom a lepšie im vysvetlia to, čo rodič či skúsený pedagóg niekedy nedokáže.
Záverom
Je iba minimum detí, ktoré sú skutočne nadšené z učenia. Ak medzi ne vaše dieťa nepatrí, podporujte ho predovšetkým v tom, aby čo najaktívnejšie rozvíjalo svoje vlohy. Nie každý musí byť super matematik, fyzik alebo chemik… Veď svet potrebuje mnoho vynikajúcich záhradníkov, kuchárov či automechanikov…
Ilustračné foto: shutterstock