Poslanci ľudí postihnutých zavretím mosta nevypočuli
Hladina vodnej nádrže sa pre kompu nezníži, nebude ani plnohodnotná cesta namiesto súčasnej provizórnej obchádzky. Takto včera uzavreli poslanci Košického samosprávneho kraja rokovanie o uzavretom moste cez Ružín.
Úrad župy v predloženom materiáli zdôvodnil, že pokles hladiny Ružína by znemožnil plnenie základných funkcií vodnej stavby, kompa by si vyžadovala úpravu brehov a vyhlásenie plavebnej dráhy, stavba plnohodnotnej cesty od Zlatníka po Opátku zasa výkup pozemkov a nutnosť procesu vyhodnotenia vplyvov na životné prostredie.
„Nevieme vstúpiť na cudzie pozemky a vybudovať cestu bez toho, aby sme mali príslušné oprávnenia. Opatrenia, ktoré sme robili, sme mohli robiť len vďaka tomu, že bola vyhlásená mimoriadna situácia,“ vysvetlil riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát. Brzdou sú aj náklady, ktoré odhadol na 10 miliónov eur.
Jediné čomu poslanci vyhoveli, bolo, že po obdržaní posudku armády k výstavbe pontónového mosta sa k tejto možnosti riešenia stretne krízový štáb.

Nevypočutí občania
Zasadnutia sa zúčastnila aj približne dvadsiatka obyvateľov Opátky a okolitých obcí Kojšov, Margecany či Jaklovce. Priestor vyjadriť sa ale nedostali. Neuspel ani poslanec župy Rastislav Trnka (nezávislý), ktorý navrhol vypočuť poslanca Mestského zastupiteľstva v Košiciach Jaroslava Polačeka (nezávislý). Ten situáciu s mostom, ktorý zničila nákladná doprava, dlhodobo kritizuje a tvrdí, že samosprávny kraj ako správca komunikácie zanedbal svoje povinnosti.
Poslanec Ján Jakubov (Smer) ale navrhol diskusiu ukončiť, čo zastupiteľstvo schválilo. „Uzavrú to bez toho, aby niekto povedal svoj názor. To je čisto len zahmlievanie,“ povedal po rokovaní jeden z nahnevaných občanov.
„Neviem, kto boli nevypočutí občania,“ reagoval župan Zdenko Trebuľa.
Letáky Kotlebu
Namiesto možnosti vystúpiť pred volenými zástupcami tak občania odchádzali s letáčikmi strany Mariána Kotlebu, ktoré jej prívrženci na zasadnutí rozdávali.
„Začína byť úplnou zvyklosťou, že si tu robí jedna politická strana kampaň, ale občan, ktorý je poškodený, slovo nedostane,“ vyhlásil občiansky aktivista Karol Labaš.
„Ja som sa k takémuto letáčiku nedostal, čiže to neviem posúdiť,“ povedal k tomu Trebuľa.
Kraj už začal aj s výberom zhotoviteľa. Na predloženie ponuky vyzval firmy Inžinierske stavby, Strabag a Skanska. Hodnota zákazky je približne sedem miliónov eur bez DPH, predpokladaný dátum uzavretia zmluvy je 20. marec. Priame pridelenie zákazky umožňuje vyhlásená mimoriadna situácia. Podľa vedúceho Úradu KSK Ondreja Bernáta oslovili firmy, s ktorými už majú skúsenosti a ktoré majú na stavbu kapacity a referencie. „Naša predstava je, aby to dodávateľ nerobil prostredníctvom subdodávok,“ vysvetlil Bernát. Dodáva, že podľa zákona stačilo osloviť iba jednu firmu. „Aby sme zabezpečili súťaživosť a aby sa znížila cena, sme si vyžiadali tri ponuky,“ dodal.
Foto: sul, Veronika Janušková
Odporúčané články

V mestskej časti Košice – Sídlisko KVP prebiehajú práce, ktoré obyvateľom prinesú kvalitnejšie a súvislejšie chodníky. Na Húskovej ulici č. 9 – 13 a za Zombovou ulicou č. 43 momentálne spoločnosť TEHO realizuje havarijné opravy teplovodného potrubia.

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

Tento víkend nás čaká pravidelná zmena času, znovu prejdeme zo stredoeurópskeho času, teda zimného, na letný. V noci zo soboty 29. marca na nedeľu 30. marca si o 02:00 ručičky hodiniek posunieme dopredu na 03:00 a pospíme si tak o hodinu menej.