Z volebnej korupcie na UPJŠ zostal jeden skutok
Obvinenie polície proti trom zamestnancom Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v súvislosti s poslednou voľbou rektora, z väčšej časti už neplatí.
Špeciálna prokuratúra zrušila štyri z piatich skutkov, v ktorých vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry videl snahu o korumpovanie členov akademického senátu univerzity v prospech Leonarda Siegfrieda, ktorý v máji na funkciu rektora neúspešne kandidoval.
Polícia bývalého dekana lekárskej fakulty v októbri obvinila z podplácania, súčasného dekana Daniela Pellu z pomoci k tomuto trestnému činu a odborného asistenta fakulty Mateja Šajtyho zo spolupáchateľstva.
Siegfriedovi policajti odpočúvali telefón a zdokumentovali jeho stretnutia so štyrmi senátormi v kaviarňach na Hlavnej, Kováčskej či v Auparku. Na nich podľa vyšetrovateľa mali dostať od neho ponuku.
Polícia: Funkcie aj zákazky
Za to, že budú za neho hlasovať, neboli ponúkané peniaze, ale rôzne funkcie, pracovné pozície a iné výhody, tvrdila polícia. V spise sa spomína napríklad funkcia prorektora, úväzok na vysokej škole, zabezpečenie nadštandardnej lekárskej starostlivosti či zákazky od univerzity pre stavebnú firmu, ktorej spolumajiteľom je člen akademického senátu a pedagóg fakulty verejnej správy.
Podľa prokuratúry však dôkazy pri štyroch skutkoch na obvinenie nestačia. “Telefonická komunikácia sa odohrávala pred alebo po inkriminovaných stretnutiach, na ktorých mala byť obvineným daná korupčná ponuka. Ak určitú ponuku osobných výhod voličom naznačuje, tak zostáva buď v rovine určitej prípravy alebo v rovine subjektívne opisovaného deja z minulosti,” napísal prokurátor Aurel Pardubský. Za dostatočný dôkaz podľa neho nemožno pokladať ani “časové súvislosti stretnutí a pozície ich aktérov”.
Trestne stíhaný tak už nie je Šajty, cez ktorého mal Siegfried podľa polície v jednom prípade ovplyvňovať senátora a doktoranda právnickej fakulty. K stretnutiu nedošlo, polícia ale mala SMS správu, že pôvodný návrh platí “s dvojnásobným navýšením”.
Šajty: V súlade s etikou
Asistent lekárskej fakulty sa bránil, že vyšetrovateľ vytrhol niektoré výroky z kontextu a priradil im nesprávny význam. “Podporoval som ho zákonným spôsobom a v súlade s etickými princípmi,” tvrdil Šajty o Siegfriedovi. Prokurátor mu dal za pravdu, keď SMS opísal ako “samu o sebe maximálne neurčitú, nekonkrétnu a viacvýznamovú”.
Šajtyho advokát Ivan Vanko považuje rozhodnutie prokurátora za zákonné. “Obvinenie bolo postavené len na domnienkach a indíciách,” povedal.
Trestné stíhanie pokračuje už len pre skutok, v ktorom je s exdekanom Siegfriedom obvinený aj súčasný dekan D. Pella. Polícia tvrdí, že spoločne núkali senátorovi za lekársku fakultu post vedúceho Úseku pre transfer výsledkov výskumu do praxe s tým, že z neho neskôr urobia prorektora, pričom od neho mali žiadať písomné potvrdenia, ako bude hlasovať.
Siegfried očakáva, že prokurátor zastaví aj tento prípad, lebo podľa neho je “obsahovo totožný” so zrušenými. Pella tiež odmieta, že by urobil niečo nezákonné. V novembri vo vyhlásení pre zamestnancov a študentov fakulty napísal, že sa nenechá zastrašiť a svoje životné hodnoty nezmení.
Boli to akademické úvahy, vysvetľuje Siegfried debaty so senátormi o funkciách
Na otázky denníka košice:dnes odpovedal pedagóg a prednosta Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie na Lekárskej fakulte UPJŠ Leonard Siegfried, ktorý vlani kandidoval na funkciu rektora.
Prokuratúra z veľkej časti vyhovela vašej sťažnosti. Ako ste jej vysvetlili účel stretnutí so senátormi? Ak ide kandidát do volieb, pochopiteľne musí komunikovať s voličmi, ktorým adresuje volebný program. Tak to zvykne byť pri parlamentných aj komunálnych voľbách. Bolo to o predstavení volebného programu senátorom a diskusii, či si vedia predstaviť prípadnú povolebnú spoluprácu.
Prečo ste sa nestretávali na pracovisku, ale v kaviarňach? Aj politici sa stretávajú s voličmi na rôznych fórach a kdekoľvek, preto v tom nevidím žiaden problém. Nebola vôľa dať mi priestor ako kandidátovi na prezentáciu, tak sa hľadali alternatívne spôsoby.
S jedným senátorom ste sa stretli v Auparku ešte pred ôsmou hodinu ráno pred voľbami... Aj toto bolo normálne, bežné stretnutie, nič viac za tým netreba hľadať.
Členom senátu ste hovorili o funkcii prorektora, rôznych postoch či pracovných zmluvách. Ako ste to mysleli? To boli všetko akademické úvahy. Nehovoril som predstavu o konkrétnej osobe, ale že chcem robiť na univerzite určité zmeny a viem si predstaviť, že nejakí ľudia by mohli tieto posty zaujať. Nebol, to tak, že tu máte funkciu a za to mi dáte hlas. To by bolo príliš primitívne, také veci sa v akademickej obci nerobia.
Ste obvinený aj v prípade korupcie pri skúškach zahraničných študentov... To je ďalšia z absurdít. Vypovedali proti mne osoby, ktoré sa proti mne ako dekanovi vyprofi lovali, vrátane bývalého rektora. Sú to výmysly, ktoré sa nezakladajú na pravde. Pevne verím, že aj táto záležitosť bude čoskoro zlikvidovaná.
Foto 1: Ivan Fleischer
Foto 2: Veronika Janušková
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.