Výstava na tému vojnovej propagandy
Expozícia pod názvom Obraz nepriateľa v propagande počas II. svetovej vojny na Slovensku si môžete pozrieť už dnes v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach.
Ide o putovnú výstavu, ktorá vznikla z iniciatívy Klubu priateľov Múzea Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Jej autormi sú profesor Eduard Nižňanský a Michala Lônčíková. Inštalovaná bola už v Banskej Bystrici a Bratislave, a v rámci podujatí Týždňa vedy a techniky 2017 prichádza aj na východ Slovenska. „Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa rozhodla sprístupniť expozíciu tak študentom histórie na univerzite, ako aj študentom stredných škôl a žiakom základných škôl, a tiež odbornej aj širokej laickej verejnosti,“ informovala Zuzana Tokárová z katedry histórie FF UPJŠ.
[ad][/ad]Propaganda šírila strach
Oficiálna propaganda vojnového slovenského štátu predstavovala podľa organizátorov jeden z najúčinnejších nástrojov režimu pri šírení dezinformácií a vykresľovaní pozitívneho obrazu nacistického Nemecka. Cielene vytvárala niekoľko kategórií nepriateľov – či už to boli Židia, Česi, komunisti, USA alebo Veľká Británia – so zámerom vyvolať pocit strachu a ohrozenia a tým upevniť štátny režim.
Výstava potrvá do 8. decembra.
(TASR, JH)
Odporúčané články

Zamestnanci Múzea Betliar sa ohradili voči tvrdeniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a zastupujúcej riaditeľky múzea Andrey Predajňovej. Skupina zamestnancov múzea odmieta obvinenia, že múzeum bolo “unesené”, že v ňom pôsobili ako mafia, zlodeji, korupčníci alebo úžerníci.

V sobotu 15. marca 2025 sa v priestoroch Slovenského národného divadla konal 28. ročník prestížneho udeľovania cien Krištáľové krídlo. Ocenenie získali výnimočné osobnosti zo sveta kultúry, vedy, športu, filantropie a hospodárstva.

V Košiciach sa chystá výnimočné podujatie pre milovníkov elektronickej hudby – InterCity Rave.