15.05.17

Legendárny Bankov znovu vstáva z mŕtvych

Foto: Veronika Janušková

Bankov je najstaršou rekreačnou lokalitou v okolí Košíc. Za oddychom k liečivým prameňom tam chodili Košičania už pred viac ako tristo rokmi. Aj keď jeho obľuba približne od konca druhej svetovej vojny postupne upadala, nadšenci sa jej dnes snažia prinavrátiť slávne časy rozkvetu.

Koncom minulého týždňa tam slávnostne otvárali náučnú trasu. Na Hornom aj Dolnom Bankove a pri Starej spišskej ceste ju lemujú informačné tabule so vzácnymi historickými fotografiami a zaujímavosťami, ktoré potešia každého lokálpatriota i turistu. 

Podľa autora textov, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach Jána Gašpara, sa do lokality vyše sto rokov vôbec neinvestovalo. „Myslím, že to opäť prinavráti Bankovu návštevníkov, ktorí tu v minulosti chodili. Boli to mešťania Košíc, ktorí považovali Bankov za kultové miesto,“ povedal Gašpar. 

Občianske združenie KOŠAK sa snaží zveľadiť i Horný Bankov. Pribudli lavičky, črtá sa nový chodník.
Občianske združenie KOŠAKT sa snaží zveľadiť i Horný Bankov. Pribudli lavičky, črtá sa nový chodník. / foto: Veronika Janušková

Dobrovoľnícka aktivita

Dnes sa v spolupráci s Visit Košice a Hotelom Bankov o návrat starého čara stará skupina dobrovoľníkov z občianskeho združenia KOŠAKT. Jeho zakladateľom a predsedom je Ivan Kovalčík.

„Tento projekt bol o tom, aby sa preniesla história do exteriérov. Nainštalovali sme pätnásť informačných tabúľ, rázcestníky, odpadkové koše a nové lavičky,“ priblížil výsledky aktuálneho projektu I. Kovalčík. 

Z tabúľ sa dozviete napríklad históriu starých letohrádkov z konca 19. storočia, bankovského vodovodu, či niečo z minulosti Starej spišskej cesty. Nechýbajú fakty o osobnostiach, ktoré sa o rozvoj Bankova najviac pričinili. Aj keď dnes sa po Starej spišskej ceste jazdí už iba v jej časti na Kalvárii, v minulosti viedla táto hlavná dopravná spojnica na Spiš práve cez Bankov. 

„Celková revitalizácia sa z našej strany začala 5. marca 2015. Na začiatku sme čistili túto lokalitu, potom sme sa začali o ňu komplexne starať, kosiť a skončili to tak, že sme realizovali tento projekt. V súčasnosti sa naše občianske združenie stará o túto lokalitu denne. Momentálne čakáme na schválenie financií, chceli by sme v tomto roku postaviť minimálne jeden až dva altánky, ktoré budú v historickom duchu,“ uviedol Kovalčík.

K aktuálnym pätnástim tabuliam majú pribudnúť ďalšie, ktoré zrealizujú Mestské lesy Košice.foto na dvojstrane: Veronika Janušková
K aktuálnym pätnástim tabuliam majú pribudnúť ďalšie, ktoré zrealizujú Mestské lesy Košice. / foto: Veronika Janušková

Viacero pokusov zlyhalo

Bankov revitalizujú aj Mestské lesy Košice. V rámci projektu FORSOC robia na Hornom Bankove nové lavičky, ohniská, dlažbu a nainštalujú ďalších približne desať informačných tabúľ. O rozvoj cyklistických tratí z Bankova až do Čermeľa sa zasa v posledných rokoch zaslúžilo zoskupenie KE.CY (Košické cyklotraily). V lete by už naplno mala fungovať aj nová živánska koliba na Hornom Bankove, ktorá bola v 90. rokoch vypálená.

Zveľaďovanie lokality potešilo aj J. Gašpara, ktorý prežil na Bankove detstvo a trávi tam veľa zo svojho voľného času. „Neveril som veľmi, že sa niečo také podarí. Za posledných 20 rokov bolo niekoľko márnych pokusov zveľadiť Bankov, najstaršiu lokalitu, kde chodili Košičania na výlety,“ skonštatoval. „Ďalšou bol Horný čermeľský mlyn v priestoroch dnešného areálu golfu za Alpinkou. Iné lokality, kde by sa chodilo na výlety, v tom čase neboli,“ povedal Gašpar. 

Vďaka Starej spišskej ceste sa na Bankove často zastavovali veriaci na ceste na púť do Levoče. Mohli si tu oddýchnuť aj vykonať pobožnosti v kaplnke. „Povestné je varenie guláša aj pri kaplnke sv. Jána Nepomuckého na Starej spišskej ceste, ktorá sa dodnes zachovala,“ zalovil v pamäti čo-to o histórii Ján Gašpar. 

Niekoľko zaujímavostí z histórie:

 • 15. storočie – spomínajú sa vinice na Bankove
 • 1630 – záznamy o liečivých vodách
 • 1703 – vystavali budovy liečivých kúpeľov
 • 1765 – postavili kaplnku sv. Kríža pre pútnikov na Starej spišskej ceste, dnes je súčasťou hotela
 • 1781 – postavili hostinec na mieste dnešného hotela
 • 1863 – cestou z majálesu sa vyvrátil koč s primátorom Košíc, ktorý zahynul
 • 1864 – postavená nová cesta od hostinca Baránok
 • 1867 – hostinec na Bankove zbúrali a na jeho mieste postavili hotel, ktorý je jedným z najstarších hotelov na Slovensku
 • 1894 – vyznačili najstaršie turistické značkované chodníky v okolí Košíc - viedli na Prednú holicu a Kojšovskú hoľu
 • 1945 – budovy, vrátane hotela, vydrancovali
 • 1949 – v budove hotela zriadili policajnú školu
 • 1954 – ukončili rekonštrukciu a obnovili prevádzku hotela

 

---

ANKETA: Ako hodnotíte revitalizáciu Bankova?

Štefan Kúsek lekár   Keď sa veci dávajú do takého poriadku, v akom to už niekedy bolo, tak to, samozrejme, veľmi vítam. Nielen pre Košičanov, ale aj pre široké okolie bude Bankov ešte atraktívnejšie miesto ako doteraz.

Štefan Kúsek - lekár

Keď sa veci dávajú do takého poriadku, v akom to už niekedy bolo, tak to, samozrejme, veľmi vítam. Nielen pre Košičanov, ale aj pre široké okolie bude Bankov ešte atraktívnejšie miesto ako doteraz.

Gabriela Chovanová ekonómka   Je to úžasné, obdivujem toho pána, čo to vymyslel, zorganizoval a dokázal nadchnúť ostatných ľudí. Keď si človek porovná fotografie, ako to vyzeralo na začiatku a teraz, klobúk dolu!

Gabriela Chovanová - ekonómka

Je to úžasné, obdivujem toho pána, čo to vymyslel, zorganizoval a dokázal nadchnúť ostatných ľudí. Keď si človek porovná fotografie, ako to vyzeralo na začiatku a teraz, klobúk dolu!

 Tomáš Stejskal vysokoškolský učiteľ na dôchodku  Je to krásne, samotný hotel je krásny a to prostredie tak isto. Ako Košičania sme na to pyšní... Škoda len, že tu nemám fotografie, lebo ako dieťa som tu odfotený s babičkou aj mamou. K tomuto miestu ma viaže sentiment.

Tomáš Stejskal - vysokoškolský učiteľ na dôchodku

Je to krásne, samotný hotel je krásny a to prostredie tak isto. Ako Košičania sme na to pyšní... Škoda len, že tu nemám fotografie, lebo ako dieťa som tu odfotený s babičkou aj mamou. K tomuto miestu ma viaže sentiment.

Peter Böszörményi lekár   Som veľmi prekvapený, pretože som nečakal, že niečo také dokáže jednotlivec zorganizovať a zapojiť do toho ľudí. Veľmi, veľmi si to cením. (SUL)

Peter Böszörményi -  lekár

Som veľmi prekvapený, pretože som nečakal, že niečo také dokáže jednotlivec zorganizovať a zapojiť do toho ľudí. Veľmi, veľmi si to cením..

 

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: priroda bankov

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím