23.12.16

Na prešovské stráže

Foto: ed

Tri výrazné sopečné kopce pri Prešove – Stráž, Lysá stráž a Šarišský hradný vrch pútajú pohľad turistu zo širokého okolia.

Z konečnej zastávky MHD v Kanaši červenou značkou vojdete rovno do lesa. Pohodlným chodníkom sa miernym stúpaním dostanete do sedla Stráže. Nad vami sa týči strmý zráz Lysej stráže (696 m). Našťastie nemusíte stúpať priamo nahor.

Opustite červenú značku, po žltej obídete kopec a vystúpite naň zo zadnej strany. Na tejto strane je stúpanie miernejšie, hoci dá poriadne zabrať. Cestou sa vám naskytnú výhľady na Čergovské vrchy a údolie potoka Ternianka. Po hodinke ste konečne na vrchole. Je tam malá lúčka s krížom, turistickým smerovní
kom, improvizovanou lavičkou a krásnym výhľadom.

Do Kanaša sa vrátite po tej istej trase. Ak máte chuť sa ešte trošku túlať, môžete zo sedla Stráže pokračovať ďalej po žltej značke. Po chvíli sa dostanete do oblasti mohutného polomu z r. 2014. Stromy sú už odpratané, avšak na rúbanisku treba dávať veľký pozor na značkovanie, aby ste udržali správny smer. Prídete na úpätie 794 m vysokej Stráže a v jej svahu sa črtá cesta, na ktorú sa chcete dostať.

Odbočte doprava neznačeným priesekom v mladom poraste a po asi 300 m strmého stúpania sa ocitnete na širokej ceste s modrou značkou. Tá vás dovedie na vrchol Stráže. Vrcholovú knihu stráži socha sv. Floriána v peknej kaplnke na skalke pod telekomunikačnou vežou. Dole sa dostanete tou istou cestou po modrej značke až do Fintíc. Na záver túry vás poteší ešte pekný pohľad na Kapušiansky hrad. Autobusom MHD sa odveziete späť do Prešova.

DĹŽKA TRASY: LYSÁ STRÁŽ 8 KM, CELÁ TÚRA AŽ DO FINTÍC 14,5 km

 

Eva Dučaiová
Foto: ed 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím