04.01.17

Ako zvládnu tuhé mrazy?

Ilustračná foto: shutterstock

Podľa meteorológa Petra Dlhoša zo Slovenského hydrometeorologického ústavu môžu piatkové nočné teploty klesnúť až pod mínus 18 stupňov. 

Navštívili sme inštitúcie, v ktorých môžu extrémne mrazy spôsobiť veľké škody.

Zoologická záhrada

Podľa slov riaditeľa košickej zoologickej záhrady Ericha Kočnera je zima síce náročné obdobie pre zvieratá i ošetrovateľov, pracovníci zoo sú však na extrémne mrazy pripravení.

„Ak by teploty klesli naozaj nízko, presunieme do vnútorných priestorov aj zvieratá pochádzajúce z arktického prostredia, ktoré so zimou nemajú problém.“ Živočíchy z tropických krajín sú už od začiatku zimy bezpečne zazimované. Kuriozitou sú ťavy, ktoré si podľa slov riaditeľa Kočnera zimu vyslovene užívajú.

Botanická záhrada

Zrekonštruované kúrenie v hlavnom skleníku Botanickej záhrade Univerzity P. J. Šafárika pomohlo. „Dovolím si povedať, že sme na zimu pripravení najlepšie za posledných približne štyridsať rokov,“ s úsmevom hovorí botanik Robert Gregorek a hneď dodáva: „Verím, že to nezarieknem.“

Podľa jeho slov sú najviac ohrozené rastliny, ktoré sú voči zime odolné, a preto sa počas celého roka pestujú vonku. „Ak by teploty dlhodobo klesli pod tých mínus 15 až 16 stupňov, tieto rastliny by to pravdepodobne nezvládli. Ale to musíme nechať len na prírodu,“ dodal R. Gregorek.

Útulok pre psy v Haniske

Zima je tu krutá každý rok - podľa pracovníkov útulku v konečnom dôsledku vôbec nie je podstatné, koľko stupňov pod nulou ukazuje teplomer. „V zime máme stále problémy so zamŕzaním vody, takže ju tu musíme nosiť v bandaskách a neustále psom meniť,“ posťažovala sa nám pracovníčka Nela Franková. 

Väčšina z dvesto psov, ktoré tu žijú, sú cez zimu umiestnené vo vnútorných priestoroch. „Psíky, ktoré sú vonku, majú zateplené búdy vystlané slamou, takže zimu zvládajú pomerne dobre,“ hovorí Nela.

Viktória Hartmannová 
Ilustračné foto: shutterstock

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím