11.01.17

Hornád pokryl ľad. Hladina mierne stúpla

Foto: rok

Arktické mrazivé počasie spôsobilo vznik ľadových úkazov aj na rieke Hornád, ktorá preteká mestom Košice. Povodne ale nehrozia, ubezpečujú vodohospodári.

Slovenský vodohospodársky podnik informoval, že na vodnom toku prakticky od vyrovnávacej nádrže Ružín II sa pozdĺž brehov tvorí ľad. V niektorých pomaly tečúcich úsekoch už vytvoril súvislú plochu na celej šírke rieky.  

Pod obcou Veľka Lodina pracovníci podniku pozorovali chod ľadových srieňov. V úsekoch s perejami sa ľad, naopak, tvorí na dne rieky. Na hatiach v Kostoľanoch pri Hornáde, ale aj na dvoch hatiach v Košiciach (Ťahanovce a Vyšné Opátske) vznikla ľadová celina, teda súvislá námraza.

Situáciu monitorujú 

Správca toku ale tvrdí, že odtokové pomery na rieke sa doteraz výrazne nezmenili. „K vážnejším situáciám pre výskyt ľadových úkazov na Hornáde zatiaľ nedošlo. Prietok sa realizuje pri mierne zvýšených úrovniach hladiny,  keďže ľad zaberá časť predtým voľnej prietokovej plochy,“ povedal hovorca podniku Pavel Machava. Vodohospodári odkazujú, že situáciu budú ďalej monitorovať. Základným opatrením, ktoré prijali, ale je, že zvýšili objem tečúcej vody v Hornáde pod vodnou nádržou Ružín na osem metrov kubických za sekundu. Predstavuje to tridsať percentné navýšenie manipulačným poriadkom predpísaného minimálneho prietoku.

Môžu vzniknúť zátarasy     

Dosiahnuť tým chcú to, aby nezamrzla aj voda pod ľadom. Pritekajúca voda by totiž potom tiekla po povrchu ľadovej plochy, postupne by namŕzala a dochádzalo by k vrstveniu ľadu. Pri vzniku ľadových bariér by hrozilo vyliatie rieky z koryta.

Povodňová situácia na Hornáde bola v zime naposledy v roku 2009. Intenzívne zrážky v kombinácii s topením snehu v januári sa na rieke vytvorili ľadové zátarasy. Rovnaký jav na Hornáde spôsobil v roku 2005 v Spišskej Novej Vsi aj povodne.

Foto: rok 

Čítajte viac: hornad mrazy

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím