05.01.17

Kostol sv. Michala je druhou najstaršou zachovalou stavbou v meste

Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková

Kostol svätého Michala (do roku 2006 nazývaný Kaplnka sv. Michala) patrí medzi architektonické a historické klenoty nášho mesta. Niektoré náznaky románskej architektúry a architektonický výskum dokazujú, že stavba mohla vzniknúť v rokoch 1340 až 1380, teda v čase, keď v susedstve ešte jestvoval jednoloďový románsky kostol, predchodca dnešného Dómu sv. Alžbety. Pôvodne cintorínska kaplnka je teda po Kostole dominikánov druhou najstaršou stavbou v meste. 

Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková
Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková

Uprostred hradieb, v strede mestského cintorína, si kostolík nechali postaviť košickí mešťania. Spočiatku plnil aj funkciu kostnice (karneru). Stiesnený priestor cintorína si totiž vynútil viacnásobné využitie hrobových parciel, kostry z predošlých hrobov preto ukladali do suterénu (ossaria) Kostola sv. Michala.  

Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková
Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková

Vzácnu pamiatku predstavujeme v rámci projektu Premeny Košíc. Vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.  

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím