12.01.17

Mrazy v Košiciach prerušili dodávky pitnej vody

Foto: Veronika Janušková

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) rieši v týchto dňoch viac havárií ako obvykle. Pre silné mrazy na niekoľkých miestach prasklo vodovodné potrubie.

Zvýšený počet porúch eviduje od soboty aj košický závod vodární. Viaceré boli väčšieho rozsahu a došlo pri nich k prerušeniu dodávky vody pre odberateľov. Bez vody zostali ľudia v mestských častiach Kavečany a v Košickej Novej Vsi, tiež na Lidickom námestí, Palackého a Tomášikovej ulici.

Počet postihnutých košických domácností spoločnosť neuviedla. „Všetky uvedené poruchy sa priebežne podarilo odstrániť a pracovníci spoločnosti zároveň obnovili dodávku vody,“ povedala Monika Múrová z agentúry Penelopa, PR zástupca VVS. Dodala, že pri odstraňovaní zohľadňovali rozsah odstávky a v mrazoch nasadili viac pracovných skupín, ktoré pracovali aj počas víkendu.

Odstávka na Hečkovej

Včera vodárne mali jednu aktuálnu poruchu spojenú s prerušením dodávky vody. Bola na Hečkovei ulici v Mestskej časti Košice – Barca.

Podľa normy majú byť rúry uložené v nemrznúcej hĺbke. Tá sa líši od lokality, v Košiciach to je 95 centimetrov. Potrubia praskajú, lebo ležia vyššie, alebo sú súčasné teploty také nízke, že zem premŕza aj do tejto hĺbky.

„Nízke teploty vzduchu spôsobujú zamrznutie a rozpínanie pôdy, v ktorej sú potrubia uložené a následne poškodené,“ hovorí Múrová.

Voda na Adlerovú vytekala dlho. / Foto: vp
Voda na Adlerovú vytekala dlho. / Foto: vp

Ľad na ceste

Pri poruchách v arktickej zime je problémom aj to, že voda vytekajúca na povrch z prasknutého potrubia zamŕza. K tomu došlo v Košiciach na Adlerovej ulici.

Podľa Viliama Polláka, jedného z obyvateľov ulice, voda vyteká z lesa za ihriskom Základnej školy Fábryho už niekoľko mesiacov. „Kanál na ceste je upchatý a  zamrznutý. Večer všetko zamŕza,“ povedal.

Vodárenská spoločnosť včera odpovedala, že jej pracovníci poruchu na Adlerovej práve v ten deň odstránili a prípadné vytekanie vody v lese budú ďalej monitorovať.

Oteplí sa

Včera sa v  Košiciach oteplilo na mínus štyri stupne Celzia. Pre štvrtok a piatok už Slovenský hydrometeorologický ústav mesto nezahrnul do meteorologickej výstrahy pre očakávané nízke teploty pod mínus pätnásť stupňov, ktorá ale stále platí pre okres Košice – okolie. V Košiciach má však výrazne snežiť. Ďalšiu vlnu praskania potrubí možno očakávať práve pri oteplení, keď bude pôda povoľovať a začne sa hýbať.

Foto: Veronika Janušková, vp

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím