12.01.17

Na Čajakovej ulici nie sú miesta pre autá rezidentov

Foto: Veronika Janušková

Nový parkovací systém v širšom centre Košíc platí už vyše pol roka. Napriek rôznym jeho vylepšeniam stále upozorňujú Košičania na nedostatky, ktoré so sebou priniesol.

Problémy majú aj obyvatelia bývajúci na Čajakovej ulici, ktorá od júla patrí do rezidentskej lokality číslo 6. Pre domácich to znamená, že podľa nariadenia mesta sa v nej môže parkovať len na vyznačených parkovacích miestach a s platnou rezidentskou kartou. Pred zavedením nového systému ľudia parkovali aj pozdĺž cesty, dnes by však za to mohli dostať pokutu.

Súkromní pýtajú veľa

Na tejto ulici pritom nie je vyznačené jediné rezidentské parkovacie miesto. „Vraj ich nemôžu vyznačiť, lebo na ulici je obojsmerná prevádzka, a tak im to normy neumožňujú. V konečnom dôsledku nám neostáva nič iné, len porušovať nariadenie,“ komentuje situáciu jeden z obyvateľov, Alexander Pavľak. Najbližšie môžu ľudia z Čajakovej parkovať na Floriánskej, ale miesta pre rezidentov sú tu obsadené obyvateľmi týchto ulíc. Priamo na ulici je pritom viacero závorových parkovísk. Patria však súkromným firmám alebo k neďalekej budove košických súdov. „Skúšal som sa opýtať, či by ľuďom z ulice neposkytli parkovacie miesta, ale pýtali za to veľa peňazí. Som dlhoročným obyvateľom mestskej časti a mesta, platím tu dane a čakám, že mi za to mesto poskytne možnosť normálne zaparkovať,“ tvrdí A. Pavľak.

Ide o tržby EEI?

Obyvatelia Čajakovej sa obrátili so svojím problémom aj na občiansku iniciatívu Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. „Ľudia sa sťažujú, že ich mesto a EEI tlačí do kúpy rezidentských kariet, ale sú pre nich zbytočné. Zaparkovať aj tak nemajú kde. Mestskí policajti nad tým, že obyvatelia odstavia autá kde sa dá, hoci porušia nariadenie, len zatvárajú oči. Poznajú totiž situáciu. Táto časť by jednoznačne mala byť označená aspoň značkou koniec zóny rezidentského parkovania. Ale to by EEI prišla o tržby za rezidentské karty,“ hovorí líder iniciatívy Henrich Burdiga.

O reakciu na situáciu na Čajakovej sme včera požiadali aj mesto a parkovaciu spoločnosť EEI. Odpovede sme do uzávierky nedostali.

Foto: Veronika Janušková

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím