Úroda kukurice bude najmenšia za posledných 15 rokov, vysvetľuje Štatistický úrad SR
Druhý odhad tohtoročnej úrody znížil úrodu obilia takmer o 2 percentá, najvýraznejšie pri ovse. Zvýšila sa očakávaná úroda repky, a to o 6 percent. Hektárové výnosy kukurice na zrno sa medziročne prepadli o 42 percent. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Celková produkcia kukurice na zrno by mala dosiahnuť 797,6 milióna ton, čo je približne polovica minuloročnej úrody. Dôvodom je pokles nižšej osiatej plochy o 13,5 percenta, ale aj rekordne nízkej úrody z hektára. Výnosy kukurice na zrno dosiahnu len 4,5 tony z hektára, čo je v porovnaní s minulým rokom menej o 42 percent. „Nižší celkový objem úrody a hektárových výnosov ako očakávajú poľnohospodári v tomto roku boli naposledy v roku 2007,“ vysvetlil riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva Štatistického úradu SR Peter Danko.
Úroda hustosiatych obilnín na Slovensku by mala dosiahnuť 2,7 milióna ton, čo predstavuje o 35,8-tisíc ton väčší objem, ako pred rokom a zároveň by mala prevýšiť aj priemer posledných piatich rokov. Celkový rast úrody obilnín ovplyvnila najmä medziročne väčšia osiata plocha, ktorá zabezpečila vyššiu úrodu pšenice ako najpestovanejšej obilniny na Slovensku. Druhý odhad úrody obilnín je nižší takmer o 2 percentá ako prvý odhad z júna tohto roka. „Druhý odhad spresňuje očakávania úrody v čase, kedy už bola pozbieraná väčšina obilnín aj repka. Odhad úrody slnečnice, kukurice a repy bude spresnený v septembrových odhadoch,“ dodal Danko.
Najväčšiu z plôch až 95 percent osiatych hustosiatymi obilninami tvorili na Slovensku pšenica a jačmeň. Úroda pšenice by mala v tomto roku dosiahnuť 2,1 milióna ton, čo je o 4,2 percentá viac ako vlani. Očakávaná úroda jačmeňa v objeme 560-tisíc ton by mala byť medziročne nižšia o 5,5 percenta.
Poľnohospodári očakávajú aj pokles úrody slnečnice, a to na 163,7-tisíca ton, čo je medziročne o 16 percent menej. Úroda zemiakov sa aj v tomto roku znížila o 10 percent. Zároveň sa očakáva aj medziročný pokles hektárových výnosov na úroveň 24,4 tony z hektára, čo spôsobuje medziročný pokles očakávanej úrody zemiakov o 14 percent na objem produkcie 111,8-tisíca ton.
Zdroj: (SITA, su;kg)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. pripomína cestujúcej verejnosti, že v termíne od pondelka 2. marca 2026 do piatka 6. marca 2026 budú linky MHD premávať podľa cestovných poriadkov platných pre pracovné dni – školské prázdniny.
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.