O rybičky vo fontáne sa v košickom centre starajú dobre
Obľúbená fontána s rybičkami pri Immaculate si hlavne v lete vyžaduje údržbu. Jedno z čistení, ktoré trvá štyri hodiny, prebiehalo aj v stredu ráno.
„Každý týždeň sa z fontány vypúšťa voda a mechanicky sa vyčistí od rias a iných nečistôt. Kvôli rybičkám sa preplachuje tlakovou vodou bez chemikálií,“ povedala asistentka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach Erika Kucziková. Dodala, že čistenia fontán sú realizované z prideleného rozpočtu od mesta.
Ryby, ktoré sme identifikovali ako japonské Koi kapre, sú dočasne premiestnené do suda s čistou vodou. „Kŕmime ich každý druhý deň a v horúcich letných dňoch denne odstraňujeme riasy. Dopĺňame tiež čerstvú vodu,“ vysvetlila Kucziková.
Do fontány hádžu niektorí návštevníci drobné mince pre šťastie. Tie sa musia vyberať tiež, pretože sa z nich uvoľňujú ťažké kovy, ktoré by rybičkám poškodili. Ak sa chcú návštevníci tešiť zo života vo fontáne, mali by sa k živým tvorom správať s väčším rešpektom. Ich životné podmienky v takom malom priestore sú veľmi krehké.
Michal Kupper
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.
V týchto dňoch sa začína realizácia jednej z protipovodňových stavieb v Košiciach. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) uplynulý týždeň oficiálne odovzdal stavenisko zhotoviteľovi na realizáciu projektu, ktorý vytvorí štít a ochráni mesto pred takzvanou storočnou vodou. SVP o tom informoval na sociálnej sieti.
