Topánky sa rozhodla rozdať, po meste kráča naboso
Košičanku Luciu Hendrichovskú môžete v uliciach mesta zazrieť bez topánok. Mladá žena sa ich rozhodla takmer všetky rozdať. Zo štyridsiatich párov jej ostal jeden pár čižiem, sandálov a jedny neoprénové topánky na kúpanie v ľadovej vode. Aj v zimných mesiacoch ju môžete stretnúť naboso.
Lucia je mamou troch detí, dlhoročnou vegánkou, zástankyňou prirodzenej hygieny a zdravia. Obuv považuje za veľkého nepriateľa nôh, ktorý má neblahé účinky na zdravie.
Dobrovoľné utrpenie
K vyzutiu Luciu prinútila bolesť v kolene, ktorú pociťovala počas behu. Rozhodla sa prestať používať klasické športové topánky: „Ak si dobre pamätám, bolo to niekedy v apríli 2014. Čítala som v tom čase knihu Stvorení pre beh a plná inšpirácie a nadšenia som chcela vyskúšať beh naboso, ako o ňom písal Christopher McDougall. Odvtedy som sa už len zobúvala.“ Vlani na jeseň odbehla aj svoj prvý bosonohý polmaratón v rámci Medzinárodného maratónu mieru.
„Je pozoruhodné, keď sa sťažujeme na nepohodlné topánky, a pritom v nich dokážeme hodiny trpieť,“ hovorí bosonohé žieňa. „Väčšina ľudí predpokladá, že ich obuv chráni, ale často im viac škodí ako pomáha. Topánky si obúvame najmä kvôli móde, nie na ochranu. Stali sa natoľko spoločenskou nevyhnutnosťou, že bosé nohy sú neprijateľné a často tabu.“ Neustále ju o tom presviedčali aj jej skúsenosti.
Rozpačité reakcie
Lucia sa často stretáva s nepochopením. Ak sa do ulíc rozhodne vykročiť neobutá, nevyhne sa zvedavým pohľadom či uštipačným poznámkam. Tvrdí, že naša spoločnosť sa na topánky zafixovala tak silno, že pohľad na bosého človeka v uliciach mesta, parku či v kaviarni je pre mnohých šokujúci. „Deti sú veľmi otvorené a pohotovo sa pýtajú dospelých, prečo je tá pani bosá. Rodičia sú zväčša v rozpakoch,“ spomína.
Bežci sú podľa nej iná kasta. „Radi odborne mudrujú alebo utrúsia posmešné poznámky, či nemám na maratónky,“ dodáva Lucia. Na to je však už pripravená. Reakcie okolia ju nijako neobťažujú a už ich ani nevníma. „Užívam si naplno slobodné spojenie so zemou. Keď sa zobujete, svet okolo vás sa zmení, je pomalší, jednoduchší, ľudskejší,“ teší sa zástankyňa zdravých nôh.
Kdekoľvek bez topánok
„Chodiť bez topánok v skutočnosti môžte častejšie, ako si možno myslíte. Naboso chodím naozaj všade, kde sa to dá,“ hovorí mladá mamička. Bez topánok sa vyberie aj cez Hlavnú ulicu do roboty a naboso je aj v práci, šéf jej to toleruje. Ak to možné nie je, nosí „huaraches“ (sandále inšpirované tradičnou obuvou indiánskeho kmeňa Tarahumarov v Mexiku). Vraj nedeformujú nohy.
Lucii nerobia problém drsné povrchy, nemá ani obavy z poranenia. „Aj pre mňa bolo prekvapujúce zistiť, že porezať si nohu na chodníku nie je jednoduché.“ Horšie sú najmä slnkom rozpálené cesty, dlažby a v zime sneh. Čižmy si obúva pri teplotách siahajúcich pod nulu, pretože dlhší pobyt v mraze by mohol spôsobiť omrzliny. Topánky si obúva aj v prípade, keď sú chodníky posypané soľou, alebo keď sa vyberie do terénu s kamenistým povrchom. Zobuje si ich však všade, kde to je bezpečné. Naboso navštívila aj divadlo či svadbu…
Svojím presvedčením o zdraví inšpirovala aj ďalších. Na jej facebookovom profile, kde zverejňuje vlastné aktivity a skúsenosti, jej prichádzajú správy s fotkami o tom, ako dodala ľuďom odvahu vyskúšať bosonohú turistiku či beh. „Niektorí objavili krásnu, čistú radosť, ba dokonca duchovný zážitok z chodenia naboso. A to ma nesmierne teší.“
Chôdza bez topánok má podľa zástankyne bosonohosti nejednu výhodu: „Ľudia, ktorí bežne chodia neobutí, netrpia typickými chorobami z topánok.“ Medzi najčastejšie problémy, ktoré ľudí trápia, je artróza kolena, zarastanie nechtov, mozole, kurie oká, mykózy. Bosonohí vraj netrpia zdeformovanými chodidlami. „Chôdza naboso má aj neuveriteľné praktické výhody. Keď sa o ne staráte, vydržia vám celý život,“ dodáva.
—
Sedem topánkových hriechov
„Rozdiel medzi človekom chodiacim naboso a tým, ktorý nadmerne používa topánky, je zásadný,“ myslí si Lucia. Tvrdí, že konštrukcia topánok sa neriadi stavbou a funkciami chodidla či nohy, v prvom rade vychádza z diktátu módy a tradície. „Doposiaľ sa nepodarilo vyrobiť topánku, ktorá by neovplyvnila funkciu a zdravie nohy,“ dodáva.
Problémy súvisiace s obuvou a zhrnula do „siedmich topánkových hriechov.“
1. Topánky bránia flexibilite chodidla a prstov.
2. Skracujú a zoslabujú Achillovu šľachu a lýtkové svaly.
3. Obmedzujú odrážaciu a úchopovú schopnosť prstov počas chôdze.
4. Eliminujú senzorickú spätnú väzbu medzi chodidlom a mozgom.
5. Nosenie topánok mení spôsob rozloženia váhy tela v chodidle, vplyvom čoho sa chodidlo deformuje.
6. Topánky obmedzujú nožnú klenbu a jej schopnosť tlmenia nárazov.
7. Obuv je ideálna na množenie baktérií a plesní.
—
Humorista a herec Julo Satinský: Pomôž nohe, podá ti ruku!
Humorista a herec Julo Satinský bol vášnivý turista. Aj preto prízvukoval: Pomôž nohe, podá ti ruku. Trend bosej turistiky obľubujú v zahraničí. Chodením naboso sa zaoberajú aj rôzne spolky. V Česku vytvorili projekt zaoberajúci sa bosou turistikou. Podľa ich stránky www.bosaturistika.cz je bosonohá aktivita pre zdravie prospešná, a to dokonca aj v studených dňoch. „Pokiaľ vám pri chôdzi bez topánok v chladnejšom počasí nie je zima, prechladnutie vám nehrozí,“ píšu na svojom webe. Chodenie naboso v zime skôr vnímajú ako formu otužovania, ktorá vám imunitu posilní. Zdržať by ste sa na snehu mali len krátku chvíľu. Ihneď, ako vám začne byť chôdza po snehu nepríjemná, je potrebné sa obuť. Pre začiatočníkov odporúčajú pobudnúť v snehu pár sekúnd až dve minúty. Viac si môžu dovoliť len skúsení otužilci.
„Človek je jediný tvor na našej planéte, ktorý sa pohybuje vzpriamene, je schopný tancovať, ale tiež tešiť sa z pešej chôdze – v každom veku trochu inak, a preto si ľudské nohy zaslúžia omnoho viacej, ako im venujeme,“ uviedla pre KOŠICE:DNES skúsená ortopedička Ľudmila Homindová.
Chôdza naboso je podľa nej zdravá a v lete aj príjemná – ale v prírode, v teréne, ktorý je vyhovujúci, nie po betónových cestách či po asfalte. „Pri sústavnom preťažovaní nôh po tvrdom a rovnom teréne hrozia rôzne deformačné ochorenia nohy, cievne a nervové poruchy, v zime podchladenie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na celkový stav organizmu,“ dodáva Ľ. Homindová.(OLI)
Foto: shutterstock, archív lh