Ani 17-tisíc podpisov poslancami nepohlo
Približne tri stovky Košičanov, ktorí prišli na včerajšie rokovanie zastupiteľstva, netrpezlivo čakali najmä na rozuzlenie prvých troch bodov programu. Týkali sa najviac neuralgického problému súčasných Košíc – parkovaniu v širšom centre. Po ich prerokovaní však odchádzali, podľa vlastných slov, sklamaní.
Prichádzajúcich občanov na magistráte opäť vítali koridory, mestskí a štátni policajti a osobné prehliadky. Ako prízvukovali lídri aktivistov, tieto opatrenia odrádzali obyvateľov, aby sa v čo najväčšej miere zúčastnili rokovania.
Vedenie mesta vyhovelo požiadavke aktivistov zaradiť petíciu ako prvý bod programu. Petíciu podpísalo takmer 17 400 ľudí, žiadali zmenu koncepcie statickej dopravy v meste, zrušenie rezidentských lokalít a zriadenie mestského podniku na spravovanie parkovania v meste.
Neupozornili na nedostatky
„Mesto si nechalo za verejné peniaze vypracovať právnu analýzu. Primátor Raši z nej však prezentoval len to, čo sa mu hodilo. Ukázal na nedostatky, ale zabudol pripomenúť to, čo mal urobiť – na zistené nedostatky mal upozorniť organizátorov. Keď sa tak nestalo, máme za to, že je v poriadku,“ povedal v rozprave predseda petičného výboru Igor Petrovčík.
Podľa jeho slov v mediálnych vyhláseniach neuviedol primátor ani to, že v analýze je aj spôsob, akým má zastupiteľstvo petíciu vybaviť, teda buď jej vyhovieť, čiastočne vyhovieť alebo nevyhovieť. Pripravené uznesenie však hovorí len o tom, že ju poslanci berú na vedomie.
„Ak primátor petíciu nevybaví podľa zákona, vieme a budeme ho brať na zodpovednosť,“ doplnil iniciátor petície Ladislav Lörinc.
Po búrlivej rozprave, v ktorej boli odporcovia EEI aktívnejší a s početnejšími vystúpeniami, nakoniec zastupiteľstvo neschválilo návrh uznesenia poslanca Marcela Gibódu, ktorým by vyhoveli petícii. Schválili pôvodne navrhované uznesenie, ktorým ju len vzali na vedomie.
[article slug=”ake-zmeny-v-parkovani-schvalili”][/article]Raši: Prejav dobrej vôle
„Petícia mala viaceré nedostatky a vôbec som ju nemusel zaradiť na program zastupiteľstva. Okrem iných chýb, ktoré obsahovala, bola totiž adresovaná mne ako primátorovi a nie zastupiteľstvu. Keby bola adresovaná zastupiteľstvu, vybavili by sme ju iným spôsobom, ako hovorí zákon. To, že som ju tam zaradil, bol len prejav mojej dobrej vôle. Poslanci o nej hlasovali podľa svojho rozhodnutia,“ povedal po prijatí ním navrhovaného uznesenia primátor Richard Raši.
„To, čoho sme boli dnes svedkami, je v podstate vražda demokracie v priamom prenose a ukážka arogancie moci. Názor občana nebol vypočutý,“ skonštatoval sklamaný Ladislav Lörinc. „Je to sklamanie. Poslanci jasne ukázali, že si s názorom občanov môžu vytrieť zadok. Robili sme, čo bolo v našich silách. S postupujúcim časom bolo čoraz ťažšie motivovať ľudí, aby vo väčšej miere prišli na zastupiteľstvo, hlavne pri policajných manévroch, ktoré tu vládli. Teraz musím skonštatovať, že sme bitku prehrali,“ povedal po rozhodnutí jeden z najaktívnejších odporcov EEI Henrich Burdiga.
Foto: Veronika Janušková